Hoppa till innehåll

Norén i tätposition efter två dagar

Alex Norén är efter 36 spelade hål i en fin position på anrika Wentworth.

Jesper Johansson

Alexander Norén har efter två dagar satt sig i en strålande position i årets BMW PGA Championship.

Efter torsdagens 69-rond följde svensken upp det med en bogeyfri 68-runda.
– Jag hade det ganska tufft första nio. Jag slog några dåliga drives och hittade inte riktigt spelet. Därför är jag otroligt nöjd med -7 efter två varv. Dagens runda kändes mer som par, sa Norén till Viasat efter rundan.

Birdies på hål 4, 9, 12 och 18 innebär att Norén totalt är sju under par.
I och med det är han i skrivande stund delad trea. Trots den fina positionen tycker svensken att det finns mer att hämta, att spelet inte klickade riktigt under fredagen.
– När det inte känns så bra försöker jag komma in i det med fler par och inte göra några bogeys. Då kan birdies slinka i och scoren ändå bli ganska bra.
– Jag vill inte skjuta ut mig när det inte känns bra. Jag var bra med närspelet i början, vilket räddade mig. Golf handlar om att göra så bra man kan på 72 hål. Det är något jag lärt mig med åren. När jag kom ut här för tio år sedan skulle jag gå för alla flaggor och då gjorde jag fler misstag.

Leder gör Rory McIlroy. Forne världsettan är tolv under par.

Se de senaste resultaten här.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

18 tankar efter Solheim Cup 2026

Anna Nordqvists Europa med Linn Grant och Maja Stark i spetsen vann på hemmaplan. Här är 18 tankar efter dramat på Bernardus Golf.

Solheim Cup-tempen 2.0 – det här blir en rysare

Upplagt för en rysare och en Solheim Cup-klassiker.

Dantorp topp 10 bland stjärnorna

Jens Dantorp är med i toppen av stjärnspäckade Irish Open. Svensken är delad tia inför helgens spel.