Hoppa till innehåll

Norén i näst sista singelmatchen

Får nyckelroll under sista dagens spel i Hero Cup.

Det är ledning för det kontinentaleuropeiska laget inför sista dagens tio singelmatcher i Hero Cup. Det blev två jämna sessioner med foursomematcher under lördagen på Abu Dhabi GC där förmiddagsmatcherna slutade 2,5 mot 2,5. Enda svenska deltagaren, Alexander Norén, spelade återigen tillsammans med belgaren Thomas Pieters, och de delade sin match mot det brittiska paret Ewen Ferguson/Richard Mansell. Norén och Pieters var ett ner inför sista hålet men där lyckades Norén rulla i en birdieputt från fyra meter för delning.

– Det är kul att inleda säsongen med den hör typen av tävling men om jag ska vara ärlig så var det bara Alex som spelade golf idag, jag spelade uselt. Men jag lovar att spela bättre på eftermiddagen, sa Pieters efter förmiddagens spel.

Under eftermiddagens spel föll dock Pieters och Norén efter en relativt svajig insats mot Tommy Fleetwood och Jordan Smith med 2/1, men det kontinentaleuropeiska laget vann ändå sessionen med 3-2 och har ledningen med 8,5 mot 6,5 inför sista dagens singelspel. Kaptenen Francesco Molinari vann båda sina matcher tillsammans med danske NIcolai Høigaard och han njuter av matchspelsformatet.

– Jag visste inte så mycket om Nicolai innan den här veckan men vi har haft roligt och han spelar fantastiskt. Vi behöver fortsätta att trycka framåt och försöka att vinna även sista dagens spel, sa Molinari.

Under sista dagens singelmatcher får Alexander Norén en nyckelroll då han spelar näst sista matchen mot skotten Robert MacIntyre.

Här nedan följer alla singelmatcher.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

Åberg och Norén med på Donalds Ryder Cup-träff

Ludvig Åberg är redan ett etablerat Ryder Cup-namn. Nu kan Alex Norén vara på väg tillbaka – svenskarna var med när Luke Donald samlade potentiella spelare på Adare Manor.

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Ludvig Åberg och regerande mästaren Alex Norén är två av stjärnorna på Wentworth för BMW PGA Championship. Här är veckans tv-tider.

Inget Tour Championship för Norén

Åberg enda svensk på East Lake. Norén med sin näst bästa säsong på PGA Tour.