Hoppa till innehåll

Norén: ”Nog aldrig varit så här arg på golfbanan”

Den normalt sett lugna Alexander Norén har haft ett par tuffa dagar på Le Golf National. Han vann tävlingen i fjol och är därmed titelförsvarare men han var långt ifrån nöjd när han mötte Viasats Peter Hedblom efter sin andra raka 72-rond. – Jag har lite problem med vissa slag och gjorde några strategiska missar. Som &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/tournytt/noren-har-nog-aldrig-varit-sa-har-arg-pa-golfbanan/">Continued</a>

Martin Strömberg

Den normalt sett lugna Alexander Norén har haft ett par tuffa dagar på Le Golf National.

Han vann tävlingen i fjol och är därmed titelförsvarare men han var långt ifrån nöjd när han mötte Viasats Peter Hedblom efter sin andra raka 72-rond.

– Jag har lite problem med vissa slag och gjorde några strategiska missar. Som ett hål där vilken draw som helst hade tagit vattnet ur spel och jag väljer att slå en fade. Jag har nog aldrig varit så arg på banan, berättade Norén.

 

Norén:

 

Som ändå fortfarande har en bra chans att spela upp sig. Hans två över par räcker till en delad 55:e plats och Le Golf National är en bana där slag både tjänas in och försvinner med blixtens hastighet.

Norén är visserligen elva slag bakom ledande belgaren Nico Colsaerts men ifjol hämtade han in sju slag bara under slutronden i samma tävling.

– Två bra varv i helgen så har man gjort en bra tävling, avslutar Norén.

Norén:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana vid vatten och industriområde
Tournytt

Avgörande väntar på Sölvesborgs Golfklubb

Sölvesborgs Golfklubb står den här veckan värd för premiärupplagan av Swedish International Men's Amateur Championship.

golfspelaren ludvig åberg håller presskonferens.
Tournytt

Sverige slog Norge på Ryder Cup-banan

Ludvig Åberg och Alex Norén ställdes mot Viktor Hovland och Kristoffer Reitan på Adare Manor. Det slutade med svensk seger.

golfspelaren ludvig åberg håller presskonferens
Tournytt

Åberg öppnar för mer spel i Europa

PGA Tour görs om 2028. Ludvig Åberg ser möjligheter – och berättar att han gärna tillbringar mer tid i Europa.

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Uppåt för Norén – tung dag för Åberg

Norén på väg att säkra spel även nästa vecka.

Lördagens raket: Alex Norén

Avancerade 26 placeringar efter lördagens näst bäst rond, 66 slag.

Norén: ”Framtiden är mycket ljusare på den här banan”

Gör sitt bästa The Masters i karriären. Ser nu fram mot att komma tillbaka med mer längd i drivern.

Hemmaträningen lyfter Norén

Stark lördag på Augusta National när det långa spelet når en ny nivå under The Masters.