Hoppa till innehåll

Norén delar ledningen i Houston

Vill säkra platsen till Augusta National.

Inför veckans Houston Open var Alexander Norén rankad som 50:e spelare på OWGR, herrarnas världsranking, och det är just de 50 främsta som vid årets slut får inbjudan till årets första major, Masters på Augusta National i början av april. Därför behöver han en bra placering den här veckan. Men svensken var inte helt stensäker på formen efter en delad 42:a plats förra veckan i Mexiko.

– Förra veckan var en kort till medelkort bana med mycket wedgar in. Här krävs lite bättre långt spel och man måste träffa fairways och greener så jag var lite nervös inför dagen och det har inte känts jättebra på träning, förklarade Norén.

Men väl ute på Memorial Park var det någonting som klickade under första ronden. Efter ett under par första nio släppte det rejält på vägen hem och Norén gjorde fem birdies under sina sista åtta hål för 65 slag (-5). Alex Norén har ännu inte vunnit någon tävling på PGA Tour och har som bäst två andraplatser och tre tredjeplatser i karriären.

– Jag hittade någonting och började slå betydligt bättre järnslag, förklarade Norén.

Norén tjänade 3,6 slag mot fältet in mot green och även puttningen fungerade fint och Norén tjänade över 1,6 slag mot övriga på greenerna.

Svensken delar ledningen efter första ronden med Tony Finau, Aaron Wise och Tyson Alexander, när spelet bröts på grund av mörker med bara fyra bollar kvar på banan.

David Lingmerth, som visat fin form senaste tiden, inledde Houston Open med en rond på 70 slag (par) och delar 55:e plats, medan Henrik Norlander gick runt på 73 slag (+3) för en delad 105:e plats.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Norén nia i Nicklaus tävling

Bygger på sig självförtroende inför U.S. Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Trots blytung rond – Åberg vidare till helgen

Norén bäste svensk på delad 19:e plats på Muirfield Village.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Åberg trea efter rysare på Bay Hill

Magiska järnslag gav årets bästa placering på PGA Tour.

Martin Strömberg

Åberg fick nytt liv – vände tung rond

Fyra svenska spelare har slagläge inför sista ronden.