Titelförsvarande Alex Norén, 44, gick runt på 67 slag under andra ronden av BMW PGA Championship på Wentworth. Det gör att han är totalt sex under par efter 71 slag i torsdags och ser ut att avancera in i topp 10 (spelet pågår).
Efteråt var Norén nöjd med scoren men inte med spelet som helhet.
– Jag fick kämpa och var bra runt greenerna och med puttern, men annars var det inte mycket bra och jag slog kanske tio bra slag därute. Jag har varit med såpass länge att även om det går lite knackigt från tee eller med järnen så kan det snabbt vända och hade jag fått 67 slag innan jag gick ut så hade jag såklart tagit det, säger Norén till Viaplay.
Bland höjdpunkterna fanns två eaglar och en spektakulär birdie på 15:e hålet, där Norén satte bollen i hål från ett pluggat läge i greenbunkern.
Åberg tappar
Ludvig Åberg, 26, var delad trea och fem under par inför andra ronden. Han gick fredagsronden på par och ser därmed ut att tappa placeringar, men kommer att ha ett hyfsat utgångsläge inför helgen. Åberg spelade överlag stabilt, men ett par missar med järnen in mot greenerna kostade slag. Det blev fyra birdies och fyra bogeys för svensken.
Resterande svenskar är ute på banan. Joakim Lagergren, som delade ledningen på sex under par efter första ronden, har tappat den till Adam Scott. Australiern har gått två raka 67-ronder och toppar i nuläget ledartavlan på tio under par.
Artikeln uppdateras…