Hoppa till innehåll

Nordqvists drömöppning – mot tredje raka triumfen

Anna Nordqvist vann 2015 och 2016. Nu kan hon vara på väg mot tredje raka titeln i ShopRite LPGA Classic.

CM Hellsten

svenskgolf.se/wp intervjuade Anna Nordqvist inför veckans tävling ShopRite LPGA Classic. Eskilstunastjärnan fick då frågan vad det skulle betyda att vinna för tredje året i rad?
 Jag var den första som försvarade min vinst, så allt kan hända. Samtidigt har jag ingenting att bevisa utan kan gå ut och göra mitt bästa. Jag har ju uppenbarligen spelat bra här tidigare. 

Nordqvists drömöppning – mot tredje raka triumfen
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

Ifjol avslutade Anna Nordqvist med en 64-rond i ShopRite LPGA Classic.
Hur hon öppnade årets tävling på Stockton Seaview Hotel & Golf Clubs Bay Course i New Jersey?
På exakt samma sätt.
64 slag (-7).

Hon kom tidigt in som ensam etta i klubbhuset.
– Jag slog bollen riktigt bra i dag och fick i ett par puttar tidigt under ronden. Jag gillar det här stället, har många vänner här och det känns som att komma hem.
– Jag siktar förstås på seger igen, men samtidigt har jag inget att bevisa. Jag tar dag för dag men ser fram emot fortsättningen, säger Anna Nordqvist i TV-intervjun efter rond 1.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare inomhus
Tournytt

Los Angeles vände och krossade Jupiter Links

Los Angeles Golf Club stod för en imponerande vändning i TGL-finalen – och säkrade titeln.

tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods om Masters: ”Jag vill spela”

TGL-finalen kändes bra, men Tiger Woods kan inte ge ett definitivt klartecken för The Masters än.

tiger woods i röda golfkläder
Tournytt

Fördel Los Angeles – Tiger Woods kliver in i Jupiter Links!

Los Angeles leder TGL-finalen. Nu gör Tiger Woods comeback för att försöka lyfta sitt Jupiter Links.

Från tee till green: damernas ultimata kombination

Tillsammans skulle de här damspelarna bilda ett fruktat lag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ko närmar sig Sörenstam

Svenskan lär snart passeras i toppen av listan över inspelade prispengar.

Grant i ensam ledning efter 65-rond

Jagar första segern för säsongen i Florida.

Grant leder i Florida efter 63-rond

Inledde med bogey men följde upp med åtta birdies.

Nordqvist: ”Känner inte igen mitt spel”

Solheim Cup-kaptenen Anna Nordqvist har haft en tuff vinter – både fysiskt och mentalt. Nu jagar hon formen, riktningen och glädjen i spelet.

Roger Andersson