LPGA Tour startade säsongen på Bahamas i slutet av januari och fortsatte sedan till Australien där Ha Na Jang förra veckan.
Nu har den amerikanska damtouren landat på Siam Country Club, Pattaya Old Course, där Honda LPGA Thailand avgörs.
Turneringen startade 2006.
2014 vann Anna Nordqvist.
And that wraps up my off season… Ready to start my 9th year on tour next week! Thanks everyone for the support!! #TeamAnnapic.twitter.com/XGpUo1Cxwi
— Anna Nordqvist (@ANordqvist) 17 februari 2017
Svenskan, som lyckades avancera på världsrankingen trots att hon inte spelade, gör nu sin säsongspremiär.
– Det ska bli så skönt att få starta säsongen här i Thailand, jag har ju goda minnen härifrån. Jag vet att jag har gjort alla förberedelser jag ville göra och känner mig redo att utmana om segern, sen får vi se hur långt det räcker, säger Anna Nordqvist till svenskgolf.se/wp.
Hur har din off-season varit?
– Det var perfekt att få lite längre ledighet för att kunna orka hela året. Förra säsongen var det OS och i år är det Solheim Cup som tillkommer förutom alla tävlingarna, så det behövs fulla batterier redan från start.
Hur ser schemat ut fram till första majorn?
– Jag spelar ett par tävlingar här i Asien, sedan är det ett par veckors ledigt innan Kalifornien. Jag gillar att tävla veckan innan en major, så det blir Kia Classic och sedan ANA Inspiration.
Happy to be back on tour again. First practiceround of the year today here in Thailand! Looking fwd to get 2017 started#TeamAnna pic.twitter.com/p50pzUOSv4
— Anna Nordqvist (@ANordqvist) 20 februari 2017
Vad har du satt upp för mål den här säsongen?
– Fokus för året är på de stora tävlingarna, majors och Solheim Cup. Ett mål är också att orka hela säsongen. I höstas var jag väldigt trött, både fysiskt och psykiskt, så mitt upplägg för i år är lite färre tävlingar och om det går, kortare resor.
Hur ska det bli att ha Annika som Solheim Cup-kapten?
– Det ska bli hur kul som helst. Hon har ju varit med som vice kapten i flera år och vi känner varandra redan.