Hoppa till innehåll

Nordqvist topp-20 efter två rundor

Det är bara två europeiska spelare topp-20 av Evian Championship. Anna Nordqvist är en av dem.

Jesper Johansson
Nordqvist topp-20 efter två rundor

Anna Nordqvist hade en bra fredagsrunda av Evian Championship. Efter att ha gått på par första dagen gick svenska OS-stjärnan tre under par på fredagen.

I och med det är svenskan delad 17, tre under par.

Bara en annan europé är topp-20. Spanjorskan Carlota Ciganda är nämligen ytterligare ett slag under par.

Men för att ha något med segern att göra krävs det en riktigt bra lördagsrunda från Anna Nordqvist. Leder gör nämligen In Gee Chun, 13 under par.

– Jag gillar att spela under press. Det är då jag spelar som bäst och jag njuter verkligen av det, sa Chun till LPGA.com efter rundan.

Chun, som vann US Womens Open 2015, menar att det inte är en lätt bana som tävlingen spelas på, trots att hon alltså är 13 under par efter två varv.

– Det finns inga enkla slag här. Utslag, puttning, inspel, allt. Så nu har jag lite huvudvärk. Men jag gillar tuffa banor, jag gillar utmaningen.

Här är ledartavlan:

Nordqvist topp-20 efter två rundor

Av de svenska spelarna klarade även Pernilla Lindberg cutten. Efter att ha gjort en strålande 70-runda är svenskan ett över par och därmed på rätt sida kvalgränsen.

De andra två svenskorna, Julia Engström och Caroline Hedwall, får dessvärre bege sig hemåt efter två varv.


Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Grant rankad topp-20 för första gången

Hela tolv svenskor startar i veckans genrep inför Women's Open nästa vecka.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark start av Lindberg och Grant i Evian

Sex svenskor på rätt sida om kvalgränsen efter första ronden.

Svensk Golf

Chun vann efter Thompsons kollaps

Tog tredje majorsegern efter drama ända in på sluthålet.

Nordqvist avancerar i PGA Championship

Har sju slag upp till ledningen på Congressional.

Chun leder stort i PGA Championship: ”Pressad av förväntningarna”

Sydkoreanskan jagar sin tredje majorseger.