Hoppa till innehåll

Nordqvist: ”Det var rätt mycket folk som sprang omkring”

Titelhållaren Anna Nordqvist var först ut av svenskorna.

CM Hellsten

För ett år sedan svarade Anna Nordqvist för en bragd när hon plågad av körtelfeber lyckades vinna sin andra major i karriären.
Om den bedriften berättar den svenska stjärnan i senaste avsnittet av Svensk Golf Podcast.

Svensk Golf Podcast: Anna Nordqvist om mirakelsegern – vann major trots körtelfeber

På torsdagen var Anna Nordqvist tillbaka på Evian Resort Golf Club för att inleda sitt försök att försvara majortiteln.


Anna Nordqvist, som kommer till start med fyra topp-10-placeringar efter att ha brutit med sin svingtränare, var först ut av de fem svenskorna i starfältet och inledde arbetsdagen klockan 08.25 från tians tee.

Det blev fem raka par innan hon gjorde birdies på hål 15 och 17 innan hennes första nio avslutades med en bogey.

Nordqvists succé efter tränarbytet: Fyra topp-10

Nordqvist:
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

På vägen in fortsatte Anna Nordqvist att rada upp par fram till hål 6 där det blev en bogey. Till slut kunde hon signera ett scorekort som innehöll 71 slag (par).

Inne i klubbhuset var Anna Nordqvist delad 21:a på den tidiga resultatlistan, fem slag från täten. 
Så här sa hon i TV-sändningen efter ronden:
– Jag slog bollen riktigt bra i dag. Jag hade många chanser, men lyckades inte sätta puttarna. Det var lite svårt att hålla fokus idag eftersom det var rätt mycket folk som sprang omkring. Par hade kunnat vara lite bättre, men totalt sett är jag nöjd med hur jag slår bollen.
– Jag är stolt att vara här som regerande mästare, jag har många goda minnen och njuter av att vara tillbaka.

För SGF förklarar Anna Nordqvist hur hon ser på resten av tävlingen:
– Det krävs fyra stabila ronder och det här var en stabil inledning med tanke på allt som varit runt omkring den här veckan. Igår kom jag till golfbanan halv åtta och kom tillbaka till hotellet kvart över fem så det har varit långa dagar och mycket runt omkring, jag har försökt att fokusera på rätt saker men det ska bli skönt med vila och sovmorgon i morgon.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Folke skuggar toppen i Australien

Moa Folke har satt sig i en bra position inför helgen på Ladies European Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Hellgren bogeyfri sista ronden

Så gick det för de svenska spelarna på LPGA, LET och LIV Golf.

Martin Strömberg

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Maja Stark utsedd till Årets Golfare i Sverige 2025

Stod för en övertygande och oförglömlig seger i damgolfens mest prestigefyllda major.

Svensk Golf

Från tee till green: damernas ultimata kombination

Tillsammans skulle de här damspelarna bilda ett fruktat lag.