Hoppa till innehåll

Nordqvist leder mot männen efter 64:a

Behåller tävlingsformen genom att spela på Outlaw Tour.

På grund av Coronavirusets framfart beslutade LPGA tidigt att inte spela två tävlingar i Kina och en i Thailand.

Det innebär att många spelare får ett långt tävlingsuppehåll i februari – mars och för att behålla tävlingskänslan måste man således hitta tävlingar på annat håll.

För Anna Nordqvists del innebär det att hon den här veckan deltar i Outlaw Tours tävling Moon Valley Classic, i Arizona, där hon ställs mot 80 män.

Och trots att banan spelas längre än vad Nordqvist är van vid, cirka 6 500 meter, så delar svenskan ledningen efter första ronden på 64 slag (-8).

– Jag är självklart nöjd. Jag är inte van vid att spela från bakersta tee och banan spelas längre än jag är van vid. Men jag slog bollen bra och slog upp en hel del slag nära hål, berättar hon för Outlaw Tour efter sin inledningsrond.

Outlaw Tour är en serie tävlingar där man vill låta spelare på väg uppåt i karriären utvecklas och prispengarna består av anmälningsvgifterna.

Klicka på bilden nedan för att komma till ledartavlan.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

Grant leder i Florida efter 63-rond

Inledde med bogey men följde upp med åtta birdies.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark leder U.S.Women’s Open

Svenskan: "Jag ska låtsas som att det är en vanlig rond"

Scheffler leder med åtta slag inför slutronden

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Kanonrond av Nordqvist – klättrade 33 placeringar i Utah

Solheim Cup-kaptenen är på väg mot årets bästa tävling.

Här är alla svenska segrar på LPGA Tour

16 svenska spelare har vunnit på LPGA Tour.

Svensk Golf