Hoppa till innehåll

Nordqvist klättrar på världsrankingen

Anna Nordqvist avslutade årets första major starkt och klättrar nu på världsrankingen.

Jesper Johansson

Anna Nordqvist avslutade starkt i årets ANA Inspiration på Mission Hills. I och med en delad elfteplats i majortävlingen klättrar svenskan på världsrankingen – och är nu tia.

Men det var inte Nordqvist som klättrade mest av de svenska deltagarna i majortävlingen.

Pernilla Lindberg, som slutade delad 21:a klättrade åtta platser och är nu rankad 104 i världen. Så här sa hon efter rundan:
– Första elva hålen var rätt skakiga och då framför allt järnslagen som inte satt lika bra som de första dagarna. Så jag satte verkligen närspelet på prov och är nöjd med hur jag lyckades rädda upp det mesta. Treputten på sista kändes riktigt sur. Hade jag kunnat få i den birdien så hade jag gått av 18:e green mycket nöjdare.

Trots debaclet med regelincidenten, som kostade Lexi Thompson majorsegern, så klättrar amerikanskan fem platser på topp-10. 

Här är toppen av damernas världsranking:

 

 

Klicka på bilden för att se hela listan!

Och här är svensktoppen:

Nordqvist klättrar på världsrankingen
Klicka på bilden för att se hela rankingen!

På herrsidan fortsätter Jon Rahm att klättra på världsrankingen. Den unge spanjoren var sista veckan 2016 rankad 137 i världen. Nu, tre månader senare, är han rankad tolva.

Vinnaren av Shell Houston Open, Russell Henley, fick inte bara en biljett till årets Masters Tournament som spelas i veckan. Amerikanen klättrade också 56 platser, och är nu rankad 61 i världen.

Ingen svensk spelare klarade cutten i PGA Tour-tävlingen och ingen tävling på European Tour spelades. I och med det var det ingen svensk som gjorde någon större klättring i veckan.

Här är de bästa svenskarnas ranking:

Nordqvist klättrar på världsrankingen
Klicka på bilden för att se alla svenskars ranking!

Och här är toppen av herrarnas världsranking:

Nordqvist klättrar på världsrankingen
Klicka på bilden för att se hela listan!

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Här är ditt Ryder Cup-lag, Luke

Vi väger för- och nackdelar hos spelarna som är aktuella för höstens höjdpunkt.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Allt om Evian Championship

Svenskorna, tv-tider, starttider för årets fjärde dammajor.

Då startar Åberg och Norén i Connecticut

Travelers Championship är säsongens åttonde och sista signaturtävling på PGA Tour.

Svensk Golf

Scheffler vann PGA Championship

Tog sin tredje majorseger efter uppvisning sista ronden på Quail Hollow Club.

TourTempen – Norén tillbaka

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.