Hoppa till innehåll

Nordqvist i delad ledning: ”Stolt över mig själv”

Anna Nordqvist har fått en kanonstart i Virginia.

Jesper Johansson

Anna Nordqvist har under säsongen 2019 inte nått upp i de resultat vi vant oss att se henne i. Två delade 21-platser är det bästa vi fått se från svenskan som den här veckan spelar för första gången sedan två missade kvlagränser i rad.

På Kingsmill Resort River Course gjorde Anna Nordqvist en bogey och sju birdies för att till slut signera ett scorekort innehållandes 65 slag (–6).
– Jag har spelat ganska bra hittills I år men inte fått ut några resultat med mig. I dag var en väldigt solid golfdag och jag gjorde inga stora misstag, sa Nordqvist efter rundan och fortsatte:
– Jag tyckte spelföhållandena var väldigt svåra den här morgonen och man är tvungen att slå många bra golfslag där ute. Just nu är jag bara väldigt stolt över mig själv för vad jag gjorde den här morgonen. Jag försöker att inte tänka på det förgångna eller framtiden, utan vara i nuet.

Nordqvist i delad ledning: ”Stolt över mig själv”

Bronte Law och Jennifer Song delar ledningen med Nordqivst. Tre slag bakom trion hittar vi nästa svenska. Madelene Sagström är delad tio, –3. 

Här är alla svenskresultat i Pure Silk Championship

Nordqvist i delad ledning: ”Stolt över mig själv”

Mer från samma ämne

Läs också

tiger woods i röda golfkläder
Tournytt

Fördel Los Angeles – Tiger Woods kliver in i Jupiter Links!

Los Angeles leder TGL-finalen. Nu gör Tiger Woods comeback för att försöka lyfta sitt Jupiter Links.

golfspelare, golfklubba, golfkläder
Tournytt

Ny ledare på listan ingen (?) vill toppa

Denny McCarthy är ny rekordhållare på PGA Tour – Alex Norén är trea.

teekula på golfbana med grönt gräs
Tournytt

TourTempen – Touren har tappat identitet

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Ko närmar sig Sörenstam

Svenskan lär snart passeras i toppen av listan över inspelade prispengar.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant i ensam ledning efter 65-rond

Jagar första segern för säsongen i Florida.

Grant leder i Florida efter 63-rond

Inledde med bogey men följde upp med åtta birdies.

Tung lördag för svenskorna – Nordqvist bäst i blåsten

Madelene Sagström föll kraftigt på ledartavlan, Linn Grant tappade mark och Anna Nordqvist avancerade en plats – en tuff dag i vinden på Royal Porthcawl.

Roger Andersson

Sagström jagar i AIG Women’s Open

Stabilt spel, två eagles och ett aggressivt mindset – Madelene Sagström är bra med efter två rundor på Royal Porthcawl.

Roger Andersson