Hoppa till innehåll

Nordqvist hakar på i toppen

Det kan bli en riktigt härlig svenskhelg i spanska vårsolen.

Jesper Johansson

Det kan bli en blågul flagga som hissas på spanska Club e Golf Terramar på söndag. Efter två speldagar hittar vi nämligen två svenska spelare topp-10.

Anna Nordqvist, som spelade strålande under torsdagen, hade en något trögare fredag – men lyckades trots det hänga på i toppen. 

Dagen började dock med en birdie på hål 5. På hål åtta gjorde hon däremot en dubbelbogey och på hål 11 gjordes en bogey. Därefter tog svenska världstian tag i spelet och gjorde birdies på hål 12, 13 och 16.

Efter 36 hål är hon delad fyra, två slag bakom ledande Nuria Iturrios – som är åtta under par.

Den andra svenska spelaren som är topp-10 då? Jenny Haglund fårn Karlstad är efter resultaten 67–70 fem under par.

För att vi ska se en svensk framgång på spanska östkusten måste de båda spelarna ta sig förbi nämnda Nuria Iturrios.
– Vi hade en bra dag här, så jag njöt av banan som är i fin kondition. Jag vill fortsätta njuta av spelet och göra många birdies. Banan är ganska kort, så jag når greenen på alla par 5-hål på två slag. Det är ytterligare 36 hål att spela, och jag ska njuta av dem alla, sa hon efter rundan.

Här är toppen av ledartavlan:

Nordqvist hakar på i toppen

Förutom Nordqvist och Haglund klarade ytterligare sju svenskar cutten. Linda Wessberg och Isabella Ramsay är två under par. Maria McBride är ett under par, Jessica Karlsson på par, Emma Nilsson är ett över och Lynn Carlsson samt Cajsa Persson är två över banans pas.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tung avslutning för Stenson – missar Tourfinalen

MIssade Tourfinalen efter tappade slag på slutet av ronden.

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Svenskarna kvar på rätt sida i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin spelar tillräckligt bra på Mallorca.