Hoppa till innehåll

Nordqvist hakar på i toppen

Det kan bli en riktigt härlig svenskhelg i spanska vårsolen.

Jesper Johansson

Det kan bli en blågul flagga som hissas på spanska Club e Golf Terramar på söndag. Efter två speldagar hittar vi nämligen två svenska spelare topp-10.

Anna Nordqvist, som spelade strålande under torsdagen, hade en något trögare fredag – men lyckades trots det hänga på i toppen. 

Dagen började dock med en birdie på hål 5. På hål åtta gjorde hon däremot en dubbelbogey och på hål 11 gjordes en bogey. Därefter tog svenska världstian tag i spelet och gjorde birdies på hål 12, 13 och 16.

Efter 36 hål är hon delad fyra, två slag bakom ledande Nuria Iturrios – som är åtta under par.

Den andra svenska spelaren som är topp-10 då? Jenny Haglund fårn Karlstad är efter resultaten 67–70 fem under par.

För att vi ska se en svensk framgång på spanska östkusten måste de båda spelarna ta sig förbi nämnda Nuria Iturrios.
– Vi hade en bra dag här, så jag njöt av banan som är i fin kondition. Jag vill fortsätta njuta av spelet och göra många birdies. Banan är ganska kort, så jag når greenen på alla par 5-hål på två slag. Det är ytterligare 36 hål att spela, och jag ska njuta av dem alla, sa hon efter rundan.

Här är toppen av ledartavlan:

Nordqvist hakar på i toppen

Förutom Nordqvist och Haglund klarade ytterligare sju svenskar cutten. Linda Wessberg och Isabella Ramsay är två under par. Maria McBride är ett under par, Jessica Karlsson på par, Emma Nilsson är ett över och Lynn Carlsson samt Cajsa Persson är två över banans pas.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

18 tankar efter Solheim Cup 2026

Anna Nordqvists Europa med Linn Grant och Maja Stark i spetsen vann på hemmaplan. Här är 18 tankar efter dramat på Bernardus Golf.

Nordqvist, Grant, Stark – Europa vinner Solheim Cup!

Europa har gjort det. Efter ett dramatiskt singelavgörande besegrar Anna Nordqvists lag USA och vinner Solheim Cup.

Dantorp topp 10 bland stjärnorna

Jens Dantorp är med i toppen av stjärnspäckade Irish Open. Svensken är delad tia inför helgens spel.

Så formerar Anna Nordqvist laget – Stark och Grant i fredagens foursome

Nu är de första spelarparen i Solheim Cup presenterade. Så formerar Anna Nordqvist Europa i fredagens foursome.