Hoppa till innehåll

Nordqvist delad tvåa i Singapore

Kan det bli en blågul seger i Singapore? Efter 18 hål är Anna Nordqvist delad tvåa, bara ett slag bakom ledande Michelle Wie.

Jesper Johansson

Anna Nordqvist spelar sin andra tävling för året och ser ut att redan nu hittat fin form. Efter 18 hål i Singapore är majorvinnaren delad tvåa, ett slag bakom ledande Michelle Wie.

Amerikanska ledaren, som bytt putteknik under vintern, startade med åtta birdies i HSBC Womens Champions och är totalt sex under par.

– Det var en stabil start. Jag hade roligt där ute, det var kul att spela, sa hon till LPGA.com efter rundan.

Michelle Wie har inte vunnit på touren sedan 2014 och har haft skadebekymmer. Men de är nu borta, och hon njuter av att vara ute och spela.

– Det känns bra att spela utan så mycket smärta. Att gå ut där och bara spela lite golf och fokusera på mitt spel, snarare än att försöka ta mig i må. Jag är stolt över mig själv.

Pernilla Lindberg är den andra blågula spelaren i veckans tävling. Hon är delad 38 efter en runda på par.

Här är ledartavlan.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare inomhus
Tournytt

Los Angeles vände och krossade Jupiter Links

Los Angeles Golf Club stod för en imponerande vändning i TGL-finalen – och säkrade titeln.

tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods om Masters: ”Jag vill spela”

TGL-finalen kändes bra, men Tiger Woods kan inte ge ett definitivt klartecken för The Masters än.

tiger woods i röda golfkläder
Tournytt

Fördel Los Angeles – Tiger Woods kliver in i Jupiter Links!

Los Angeles leder TGL-finalen. Nu gör Tiger Woods comeback för att försöka lyfta sitt Jupiter Links.

Toursvepet – Årsbästa för Grant

Slutade delad tia trots dålig utdelning på greenerna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant kvar i slagläge i Singapore

Tre slag bakom tätduo inför sista ronden av HSBC Women's World Championship.

Grant fortsatt i toppstriden i Singapore

Linn Grant stod för en stabil insats andra dagen och är fortsatt med i segerkampen i Singapore.

Toursvepet – ”Jag kände mig väldigt självsäker där ute”

Linn Grant är med i toppstriden i Singapore – och Kajsa Arwefjäll imponerade i ösregnet i Australien.

Storstjärnan klar för damligan

Gör comeback inomhus efter tre års frånvaro.