Hoppa till innehåll

Nordqvist delad sexa i tourfinalen

Anna Nordqvist har fått en bra start på veckans tourfinal av LPGA Tour.

Jesper Johansson

Efter 18 spelade hål är Anna Nordqvist delad sexa i tourfinalen. Svenskan spelade otroligt fin golf med fem birdies och en bogey på vägen in mot en 68-rond, fyra under par. Den fina inledningen gör att hon är tre slag bakom ledaren Lexi Thompson och på en delad sjätteplats tillsammans med fem andra. Bland annat världsettan Jin Young Ko.

Lexi Thompson var det ja. Ledaren av tourfinalen, CME Tour Final, sa efter ronden att hon jobbat extremt hårt för att hitta spelet lagom till säsongens sista tävling. Under förra veckans spel i US Women’s Open blev det en missad kvalgräns.
– Jag har jobbat hårt för att förbättra mitt spel generellt och det har varit en bergochdalbana för mig senaste två veckorna med förra veckans miss. Men jag är glad över dagens spel och hur jag ansträngde mig för varje slag, sa Thompson efter ronden.

Näst bäst efter 18 spelade hål är danskan Nanna Koerstz Madsen. Hon var bogeyfri under torsdagen och spelade ihop sex birdies.
– Jag var lite skakig både med drivern och puttern inför den här veckan. Så med tanke på det är det skönt att starta tävlingen med en bra rond. Jag har inga förväntningar på mig själv. Jag vill bara gå ut och spela och se om jag kan vara bra mentalt, sa hon efter ronden.

I tävlingen spelar också tre andra svenskor. Madelene Sagström är näst bästa svenska på en delad 36:e-plats. Linnea Ström är delad 59:a och Pernilla Lindberg fick en trög start på finalen och är därmed delad 69:a. Endast en spelare är bakom henne på ledartavlan. Natalie Gulbis, som fick en inbjudan till tävlingen av sponsorerna för tourfinalen…

Här är toppen av ledartavlan:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Tung avslutning för Stenson – missar Tourfinalen

MIssade Tourfinalen efter tappade slag på slutet av ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Svenskarna kvar på rätt sida i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin spelar tillräckligt bra på Mallorca.