Hoppa till innehåll

Nordqvist avbryter samarbetet med Aramco

Svenskan: "Jag måste tänka på mitt mående"

Den svenska trippla majorsegraren, Anna Nordqvist, har tidigare fått periodvis stark kritik för sin roll som ambassadör för det statliga saudiarabiska oljebolaget, Saudi Aramco. Nu väljer svenskan att avsluta det samarbetet.

– Det har inte riktigt blivit som jag tänkt mig och det här är något jag har funderat på väldigt länge. Jag måste tänka på mitt mående och jag har inte mått bra. För mig handlade det här aldrig om pengar, utan jag ville göra något för damgolfen och framför allt för damernas Europatour som jag har varit medlem på varje år sedan 2009, berättar Nordqvist i en intervju med TT.

Kritiken kom från flera olika håll och Amnesty International menade att Nordqvist borde ställa sig många frågor kring hur hon som kvinna kunde vara ambassadör för saudierna. Olika sportkrönikörer kallade bland annat svenskan naiv och tondöv. Nu berättar Nordqvist att hon lyssnat på kritiken och framförallt lyssnat på sig själv och sitt eget hjärta.

– Det är klart att jag kan förstå mycket av kritiken. Jag stöttar ju inte regimen och allt som händer i Saudiarabien, men när jag klev in i den här rollen och det projektet var det med tanke på att hjälpa till att få damgolfen att växa och jag ville vara en förebild för andra. Jag var inte riktigt beredd på att få så otroligt mycket hat och elaka kommentarer, från folk som inte känner mig. Att jag har ifrågasatts för vad jag står för och vem jag är som människa., säger Nordqvist.

Svenskan kommer ändå att starta i Saudi Ladies International den 16-19 februari på Ladies European Tour.

– Ja, det gör jag. Jag behöver få in fyra tävlingar på Europatouren innan augusti, för mitt stora mål är att få spela Solheim Cup. Det är en tävling som passar i schemat, vi har inte varit bortskämda med mycket tävlingar i början av året.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren lee westwood i ljusa golfkläder på grön golfbana
Tournytt

Westwood sågar OWGR:s beslut

Lee Westwood menar att OWGR misslyckas med sitt uppdrag trots beslut om rankingpoäng till LIV Golf.

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

Viktigaste tourtävlingarna 2026

Tävlingskalender med årets största golftävlingar.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ko närmar sig Sörenstam

Svenskan lär snart passeras i toppen av listan över inspelade prispengar.

Grant i ensam ledning efter 65-rond

Jagar första segern för säsongen i Florida.

Grant leder i Florida efter 63-rond

Inledde med bogey men följde upp med åtta birdies.

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson