Hoppa till innehåll

Nordqvist delad femma – två slag från ledaren

Anna Nordqvist har fått en bra start på veckans LPGA Tour-tävling. Bara ett slag bakom henne befinner sig ytterligare två svenskor.

Jesper Johansson

Efter 18 spelade hål är Anna Nordqvist ett under par. I och med det är hon delad femma och två slag bakom Charley Hull som leder. Men för svenskan kunde det ha blivit så mycket bättre.

Efter sju spelade hål var hon fyra under par. Sedan kom en tråkig svit med fyra raka bogeys för att åter var på par. Därefter tog sig svenskan in till klubbhuset med ytterligare en birdie på kortet för att därmed signera ett kort med 70 slag, –1.

Resultaten under torsdagen var relativt höga mot par, detta på grund av de kyliga och blåsiga förhållandena spelarna tampas mot i Texas. Ledaren, Charley Hull, gjorde en intervju efter ronden med mössa och vinterjacka på sig.
– Det var extremt kallt där ute. Banan spelades väldigt annorlunda på grund av detta jämfört med förra året. Den spelas längre, vilket är till min fördel, sa Hull efter ronden.
– Men jag hade svårt att svinga de sista två hålen. Jag blev för kall, helt enkelt. När man spelar längs sjön blir det iskallt.

Utöver Anna Nordqvist som alltså är ett under par, återfinns två svenskor högt upp på ledartavlan. På par efter 18 spelade hål, och alltså väl med i tävlingen, är både Madelene Sagström och Linnea Ström. De är delad tia.

Här är toppen av ledartavlan:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna ludvig åberg och linn grant
Tournytt

Toursvepet: Åberg bäst från tee – Grant topp 10

Så har de svenska spelarna startat veckans hetaste tourtävlingar.

golfspelaren ian poulter i röd golfpiké
Tournytt

Poulter varnar: DP World Tour kan drabbas hårt

Ian Poulter tror att även DP World Tour kan hamna i problem om LIV Golf försvinner.

golfspelaren ludvig åberg i grå golfkeps och svart golftröja
Tournytt

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg återtog ledningen i Turkiet

Stockholmaren jagar första segern på DP World Tour.

57 slag av The Fitzpatricks

Satte nytt rekord för lägsta score i Zurich Classic of New Orleans.

Korda i klar ledning i Chevron Championship

Jagar tredje majorsegern. Stark tappade på sluthålen.

Svensk ledning på Epson Tour

Nordfors jagar första segern – delar ledningen inför slutronden.