Hoppa till innehåll

Nio svenskar vidare i Marocko

Edberg och Edfors bäst halvvägs

Martin Strömberg

Det är bra svensk utdelning i Trophe Hassan i Rabat.

Nio blågula spelare av 14 startande gick vidare och får spela 72 hål.

Johan Edfors och Pelle Edberg är bäst hittills på två under par och svenskduon är fyra slag efter ledande fransosen Gregory Havret.

– Igår lirade jag grymt och puttade inte alls bra. Idag var det tvärtom men jag lyckades få bollen i hål, berättar Pelle Edberg för Svensk Golf.

40-årige Havret har tre segrar på Europatouren men den senaste var för hela nio år sedan. De senaste åren har resultaten varit svajiga för fransmannen, som ett tag sågs som en blivande världsspelare.

– Jag älskar den här banan och det här landet. Tråkigt att behöva avsluta med bogey-bogey men den här banan är så tuff att det är svårt att undvika misstag en hel rond. Jag är nöjd så här långt och det mesta har varit bra, sa Havret till ET:s hemsida.

Ett slag efter Edberg och Edfors finns Anton Karlsson på ett under par medan Sebastian Söderberg delar 30:e platsen på par.

Hela fyra svenskar hängde sig kvar just på rätt sida kvalgränsen på två över par.

Se svenskarnas resultat nedan. 

Klicka på bilden för leaderboard.

Nio svenskar vidare i Marocko

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.