Hoppa till innehåll

Nilssons 67:a gav seger i Norge

"Jag var lite smånervös i början"

Martin Strömberg

Efter en avslutande rond på 67 slag tog Kristianstads Åke Nilsson årets första seger när Gamle Fredrikstad Open avgjordes på norska Gamle Fredrikstad Golfklubb. 

– Helt fantastiskt, det är alltid fantastiskt kul att vinna. Jag var lite smånervös i början och kom lite fel in i spelet men hittade snabbt tillbaka till rytmen och krigade mig tillbaka med birdies på hål 6, 7 och 8 och då var jag med i matchen igen, säger Åke Nilsson efter segern i Gamle Fredrikstad Open.

– Jättefint arrangemang, banan är i kanonskick och greenerna är i världsklass. Det har varit hur bra som helst, säger Åke Nilsson som gärna kommer tillbaka till Gamle Fredrikstad Golfklubb. 

Åke slutade tvåa vid den andra tävlingen av SGT Winter Series i början av mars och har därefter haft en placering till topp-10. I och med denna seger tar han ett hopp upp på Golfbox Nordic Golf Leauge Ranking till sjätte plats från den 20:e plats han hade innan Gamle Fredrikstad Open.

Tvåa slutade Adam Eineving från Chalmers Golfklubb. Detta är Adams tredje tävling ingående i Nordic Golf Leauge i år. Det har blivit två missade kvalgränser och en 28:e plats förra vecka på Österlen. Adam har dock redan en seger i år. Seger kom som caddie åt Marcus Kinhult när Skaftöspelaren tog sin första Europatourseger i British Masters i början av maj.      

Nästa tävling på Swedish Golf Tour för herrar är Camfil Nordic Championship på Åda Golf & Country Club 4–6 juli. Innan dess avgörs Tinderbox Charity Challenge – For De Vildeste Fugle på Ecco Tour som även den ingår i Nordic Golf Leauge.

Slutställning

Segerintervju med Åke Nilsson här nedanför.

Mer från samma ämne

Läs också

PGTI Open 2026 - Day Three Adam Wallin
Tournytt

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

Tre saker du behöver veta om veckans svenska CT-tävling

Många glödheta svenska spelare peggar upp på Vesterby Links, Landeryds Golfklubb.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bästa majorn hittills för Maja Stark – nia på Pebble Beach

Så här gick det för svenskarna runt om i tourvärlden.

Svensk Golf

Tre svenskor vidare i matchspelet

Stark, Nordqvist och Grant vidare till helgens utslagsmatcher.

Svensk Golf

66:a säkrade segern för Petersson

Tog första segern på MoreGolf Mastercard Tour efter säker avslutning.

Emma Nilsson nära segern i Sydafrika

Emma Nilsson knep sin bästa placering hittills på LET, medan Julia Engström tog femte raka topp 10-placeringen.