Hoppa till innehåll

Nicklaus i tårar på första tee

AUGUSTA, GEORGIA. Känslomässig inledning av Masters

Martin Strömberg
Nicklaus i tårar på första tee

Masters inleddes som alltid med det ceremoniella utslaget.

Men den här gången fick Jack Nicklaus och Gary Player klara sig utan sin gamle vän, Arnold Palmer, som gick bort efter en tids sjukdom i september förra året.

Det är en underdrift att säga att Palmers ande ändå vilade över Augusta National den här morgonen då både Nicklaus och Player hade svårt att hålla tillbaks känslorna och hela tillställningen blev till en stilla hyllning av Palmer.

Nicklaus lyfte sin keps mot himmelen som för att skicka en hälsning till sin gamla vän och torkade av sina kinder innan han slog iväg första slaget i 2017-års tävling.

Förra året var Palmer för svag för att slå ut på ettan men fanns med sittande i en vit stol vid sidan av tee för att följa sin kamrater.

 

Nicklaus i tårar på första tee
Martin Strömberg
Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Player nekas runda på Augusta National – vill spela med sina barnbarn

Tre­faldige Masters-vinnaren får inte spela på Augusta National med familjen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Players tre bästa genom tiderna – han själv är en av dem

Gary Player, som snart fyller 90 år, tycker att han är en av de tre bästa golfspelarna genom tiderna.

Fem spaningar från Masters första dag

Couples rekord, basebollegend med bra skärpa, trångt på flygplatsen, så snabbt spelade första gruppen – och vad hade egentligen Garcia på sig?

Åberg tar med pappa till Augusta National GC

Så förbereder sig Ludvig Åberg för årets första major.

Rekorden i PGA Championship

PGA Championship har en rik historia efter 104 upplagor.