Hoppa till innehåll

Na vill spela Ryder Cup

Kevin Na slutade på plats 18 när USA:s Ryder Cup-lag spikades. Nu vill han prestera för att bli vald av kaptenen Jim Furyk.

Jesper Johansson

Alla professionella spelare har uppsatta mål.

Det kan vara att träffa ett visst antal fairways under säsongen eller mer tydliga saker. Som Kevin Na till exempel.

Han hade som mål under året att vinna en tävling på PGA Tour.

När han vann A Military Tribute at the Greenbrier lyckades han med just det. Och under tisdagen berättade för den samlade journalistkåren på Northern Trust vad kommande planer är, och det är inga små saker han jobbar efter.
– Att vinna var nummer 1. Ryder Cup är nummer 2 och kvala till tourfinalen är nummer 3, sa han under tisdagen.

Stenson: ”Känns som bästa beslutet”


Tiger: ”Publiken vet att jag är i slutet av karriären”

Att kvala till tourfinalen ska inte vara omöjligt för amerikanen, som för tillfället är på plats 19 i FedExCup. Och om han gör det. Får han en automatisk inbjudan till tre av årets kommande fyra majortävlingar. Däremot är Ryder Cup ett mål han kommer behöva jobba hårt för att nå. 

Kevin Na slutade på plats 18 i USA:s Ryder Cup-ranking där de åtta främsta spelarna direktkvalificerade sig till lagtävlingen på Le Golf National. För att vara på Jim Furyks radar krävs antagligen minst en vinst innan laget ska tas ut.

Det här vet Na, som säger att det är ett mål han har i karriären – och kanske inte bara i år.
– Om jag på något sätt kan få mitt namn uppropat i ett Ryder Cup skulle jag efter min karriär kunna säga ’Jag hade X antal segrar och jag spelade i X antal Ryder Cup. Och President Cup’. Det hade varit häftigt.

Än så länge har han inte spelat i varken Ryder Cup eller Presidents Cup.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i vita golfkläder
Tournytt

Åberg tillbaka i spel – så ser du Open de España

Ludvig Åberg är tillbaka på DP World Tour. Sju svenskar utmanar bland andra Jon Rahm i Madrid.

golfspelare med pokal på swilcan bridge på old course, st andrews
Tournytt

Litar inte på Donald – så tänker Meronk om Ryder Cup

Adrian Meronk vann på Old Course och stärkte sina Ryder Cup-chanser. Men efter petningen 2023 tänker han inte förlita sig på Luke Donald.

maja stark och caddie på golfbana
Tournytt

Starks formbesked – femma på Hawaii

Toursvepet: Så gick det för svenska spelare i förra veckans hetaste tourtävlingar.

Litar inte på Donald – så tänker Meronk om Ryder Cup

Adrian Meronk vann på Old Course och stärkte sina Ryder Cup-chanser. Men efter petningen 2023 tänker han inte förlita sig på Luke Donald.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sverige slog Norge på Ryder Cup-banan

Ludvig Åberg och Alex Norén ställdes mot Viktor Hovland och Kristoffer Reitan på Adare Manor. Det slutade med svensk seger.

Följ Åbergs segerjakt på Wentworth

Tre slag bakom orutinerad duo inför sista ronden av BMW PGA Championship.

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

Fem dramatiska Solheim Cup vi aldrig glömmer

Regelbråk, historiska vändningar och oförglömliga puttar. Här är fem Solheim Cup som hade allt.