Hoppa till innehåll

Moa Folke leder i Kina

Svenskan öppnade med en bogeyfri 67-runda och leder veckans LET-tävling Aramco China Championship.

Moa Folke fick en bra start på Ladies European Tour när hon gick första rundan av Aramco China Championship bogeyfritt på 67 slag, sex under par. På Mission Hills Golf Club i Shenzhen avslutade svenskan starkt med en eagle på det 18:e hålet och leder med ett slag inför andra rundan.

Bakom Folke jagar Laura Fuenfstueck (Tyskland), Alice Hewson (England) och Aunchisa Utama (Thailand), alla fem under par.

Stabil säsong

Folke har stundtals visat bra form under året med flera starka resultat – bland annat en topp fem-placering i Ford Women’s NSW Open i mars och en elfteplats i PIF London Championship i augusti. Hon har aldrig vunnit på LET, men känner att spelet är på rätt väg.

– Det var en riktigt rolig dag där ute. Jag slog bollen bra och känner att jag varit på väg i rätt riktning de senaste tävlingarna. Det var härligt att se allt falla på plats i dag. Jag har blivit bättre under säsongen. Började starkt, hade en period med lite upp och ner, men har klarat många kvalgränser, så överlag har det varit ganska stabilt, säger Folke till LET.

Lärdomar

Folke var i en liknande position tidigare i år, i Jabra Ladies Open i maj, där hon ledde efter två rundor men tappade i avslutningen och slutade delad 17:e.

– Det var definitivt en lärorik upplevelse. Nu handlar det bara om att fortsätta göra samma sak. Jag är taggad – det är en rolig vecka, och att ha mina föräldrar här gör det ännu mer speciellt, säger Folke som är rankad 37:a i Order of Merit inför tävlingen.

Svenskornas resultat:

1. Moa Folke, -6
D5. Kajsa Arwefjäll, -4
D42. Lisa Pettersson, -1
104. Sofie Bringner, +11

I TV

Viaplay
  • 6 nov., torsdag
    • 06:00 Huvudsändning
  • 7 nov., fredag
    • 05:30 Huvudsändning
  • 8 nov., lördag
    • 05:30 Huvudsändning

Mer från samma ämne

Läs också

LIV Golf South Africa - Day Four
Tournytt

DeChambeau tog andra raka segern

Besegrade Jon Rahm efter särspel i Johannesburg.

PGTI Open 2026 - Day Three Adam Wallin
Tournytt

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Årsbästa för Folke i Adelaide

Så gick det under sista ronden i LET och LIV Golf

Folke sex slag från täten

Och Hellgren jagar bästa placeringen hittills.

Folke skuggar toppen i Australien

Moa Folke har satt sig i en bra position inför helgen på Ladies European Tour.