Hoppa till innehåll

Minst två svenskor i Junior Solheim Cup

Örtengren och Sundberg har spelat sig in den prestigefyllda matchen.

Den 1-2 september spelas Junior Solheim Cup på Sylvania CC i Toledo, Ohio.

Och redan nu kan vi konstatera att det blir minst två svenska spelare i det europeiska laget. Lagets kapten, Annika Sörenstam, offentliggjorde sju av de tolv spelarna i laget under måndagen och både Landeryd GK:s Meja Örtengren och Stockholm GK:s Nora Sundberg tog varsin plats.

Övriga fem spelare som tas ut meddelas den 26 juli.

Örtengren har vunnit både German Girls och Annika Invitational Europe under 2021 och dessutom kom hon tvåa i JSM. Sundberg har varit fyra, tvåa och åtta i samma tävlingar.

Övriga som tagits ut i den första uttagningen till det europeiska laget är danskan Amalie Leth-Nissen, fransyskan Constance Fouillet, tyskan Paula Schulz-Hanßen och de båda spanjorskorna Andrea Revuelta och Cayetana Fernandez.

På grund av pandemin ändrades uttagningsreglerna i januari 2021 och baseras på en mängd olika faktorer och resultat.

– Det har varit ett par annorlunda år på grund av pandemin och tjejerna har inte haft så många tävlingsmöjligheter. Men vi är glada att kunna presentera de här unga men talangfulla spelarna och jag ser mycket fram mot att få jobba med laget, sa Sörenstam. 

Schweiziskan Nora Angehrn, coach för det schweiziska landslaget är Sörenstams vicekapten i Ohio.

Stora Solheim Cup spelas den 4-6 september på Inverness Club också det i Toledo, Ohio.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Fyra svenskor klara för Augusta National Women’s Amateur

Här är de fyra svenska amatörerna som peggar upp veckan före The Masters.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Två svenskor i Junior Solheim Cup

Rålin och Torstensson möter USA på bortaplan i Junior Solheim Cup.

Widing jagar segern i Florida

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Allt om Augusta National Women’s Amateur

Femte upplagan av amatörtävlingen spelas onsdag till lördag veckan före The Masters.

Felix Månsson

Svenskorna som spelar Augusta National i april

Amatörvärldsettan Lindblad får sällskap av fem svenskor i Augusta National Women's Amateur.

Svensk Golf