Hoppa till innehåll

Mickelson jagar seger nummer 50

"Jag blir bättre för varje dag"

Martin Strömberg

Phil Mickelson har 49 segrar på PGA-tour och är med det nionde bäst genom tiderna. 

Men hans senaste seger kom i juli 2013, då han tog hem sin femte major genom att vinna The Open på Muirfield. Det är tre och ett halvt år sedan.

Ifjol tog han tre andraplatser men den där 50:e segern låter vänta på sig. Kanske kommer den den här veckan i careerbuilder Challenge där ”Lefty” gett sig själv ett bra utgångsläge inför helgen, han är på delad sjätte plats, fyra slag bakom ledande Hudson Swafford.

– Jag visste inte var mitt spel befann sig och jag har slagit en del dåliga slag och en del bra de första två dagarna. Jag har lyckats komma undan med en del och är nöjd med att inte ha gjort så många bogeys. Andra dagen var bättre än den första och sedan jag kom igång med spelet igen har det gått åt rätt håll hela tiden, sa Mickelson efter andra ronden på 66 slag.

Som bland annat innehöll det här fantastiska bunkerslaget.


Svensk Golf har tidigare skrivit om Mickelsons två operationer och så här långt har han inte haft några vidare problem efter sina besvär.

Under tredje ronden ska han spela på Stadium Course, en bana som han tycker bra om.

– Det är ju en väldigt bestraffande bana om man spelar dåligt men det finns ganska gott om utrymme från tee och runt greenerna så jag ser fram mot att spela och hoppas att min positiva trend fortsätter.

Kanske kommer den historiska 50:e segern redan på söndag?

Efter andra dagens regn och rusk väntas solsken och värme till helgen i Kalifornien.

Bästa svensk efter två dagar är David Lingmerth som är delad 21:a på sju under par. Henrik Norlander är delad 49:a på fyra under par.

Ställningen

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson: ”Har fortfarande något att ge”

Nyblivne 50-åringen Henrik Stenson gör seniordebut – med siktet inställt på mer än bara en comeback.

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Åberg fick nytt liv – vände tung rond

Fyra svenska spelare har slagläge inför sista ronden.

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.