Hoppa till innehåll

Mickelson jagar 45:e segern

"Lefty" är bara ett slag bakom på favoritbanan.

Efter en serie magiska närspelsslag under tredje ronden jagar 49-årige Phil Mickelson sin 45:e seger på PGA-touren.

Mickelson gick tredje ronden på 67 slag på Pebble Beach och är inför slutronden bara ett slag bakom ledande kanadensaren Nick Taylor.

31-åringen vet vad som väntar under sista ronden.

– Jag kommer förmodligen inte att vara publikfavorit i bollen. Det kommer att bli en ny erfarenhet och jag ska försöka att stänga ute vad han (Mickelson) gör och fokusera på mitt get spel. Lättare sagt än gjort men jag ska göra mitt bästa.

För Mickelsons del blev tredje ronden en kavalkad av fantastiska räddningar på den banan där han redan tagit fem segrar. Han sänkte bunkerslag och en lång pitch och räddade par från stentuffa lägen på sin väg mot 67 slag.

Bland annat räddade han par från pluggat läge bakom green med lite utrymme att jobba med på korta sjuan.

– Jag hade en ganska bra dag runt greenerna, sa Phil själv efter ronden.

Nu kan han bli den mesta segraren någonsin i AT&T Pebble Beach Pro-Am. Vinner han på söndagen så tar han sin sjätte inteckning och han vinner igen för första gången sedan segern just här för exakt ett år sedan.

Här nedanför kan ni se en kavalkad av hans magiska slag under lördagen.

Alex Norén gick runt på 74 slag tredje ronden på Spyglass Hill och föll tillbaks till en delad 32:a plats på fem under par, tolv slag bakom ledande Taylor. Henrik Norlander är delad 55:a på tre under par.

Klicka på länken nedan för att komma till ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.