Hoppa till innehåll

McIlroys makalösa säsong

Tog fjärde årssegern efter särspel i KIna

Martin Strömberg

Lite i tysthet har nordirländaren Rory McIlroy gjort en riktig kanonsäsong 2019.

Han har visserligen inte vunnit någon major men segrar i The Players, Tour Championship och nu WGC-HSBC Champions är inte fy skam.

Nordirländaren pressades hårt på Sheshan International av fjolårssegraren Xander Schauffele som tog tävlingen till särspel via en birdie på det 72:a hålet.

Men McIlroy säkrade ändå sin seger via en birdie på första extrahålet då Schauffeles drive hamnat i ett dåligt läge och amerikanen tvingades lägga upp andraslaget.

McIlroy å sin sida slog en underbar drive och hittade green på två slag. han kunde säkert tvåputta för birde medan Schauffeles birdieputt slank förbi hålkanten.

Segern var McIlroys fjärde under 2019.

Dessutom har nordirländaren 18 topp tio-placeringar på 24 starter, ett helt fenomenalt facit.

Henrik Stenson gjorde sin fjärde raka 70-rond och slutade på delad 20:e plats, elva slag bakom Rory McIlroy.

 

 

McIlroys makalösa säsong

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.