Hoppa till innehåll

McIlroy störd av radiostyrd golfboll

Märkliga scener utspelade sig på 15:e greenen under det tredje varvet av BMW Championship.

Oskar Nilsson

När Rory McIlroy och hans spelpartner Scott Stallings var framme på det 15:e hålet under lördagens rond av BMW Championship på Wilmington Country Club dök plötsligt en tredje golfboll upp på greenen.

En man från publiken tog sig in på greenområdet och släppte ner en radiostyrd golfboll som han sedan försökte styra ner i hålet. En uppvisning som inte uppskattades av McIlroy. Nordirländaren gjorde några försök att knuffa bort bollen med sin putter innan han till slut tog upp bollen i handen och kastade ner den i ett närliggande vattenhinder.

Se de bisarra scenerna här:

– Det var inte direkt något jag hade förväntat mig att se under en lördagseftermiddag, sa Scott Stallings efter ronden och berättade även att han tyckte McIlroy hanterade situationen på ett bra sätt.

Efter tre spelade varv ligger Rory McIlroy på en delad tiondeplats i BMW Championship, fem slag bakom ledaren Patrick Cantlay. Nordirländaren fick en tuff start på lördagens rond och tog sig till slut runt på ett under par efter bland annat fyra birdies sista nio. Bättre gick det för Stallings som i och med sin rond på 66 slag placerat sig på en delad andraplats inför söndagens avgörande.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

McIlroy vill ha tillbaka LIV-spelarna på PGA Tour

Rory McIlroy har länge varit en av LIV Golfs största kritiker. Nu vill han välkomna tillbaka spelarna till PGA Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Följ Åbergs segerjakt på Wentworth

Tre slag bakom orutinerad duo inför sista ronden av BMW PGA Championship.

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

Åberg reste sig rejält efter mardrömsstarten

Ludvig Åberg svarade med sju birdies efter en inledande dubbelbogey och är åter med i toppstriden i Tour Championship.

Så stor segerchans har Åberg

Bara tre spelare har större segerchans än Åberg, enligt Datagolf.

Martin Strömberg