Hoppa till innehåll

McIlroy och Fleetwood ryckte på Sawgrass

Den brittiska duon leder med tre inför helgen

Martin Strömberg

Det är oväntat låga scorer efter två ronder av årets Players Championship. Många trodde att flytten tillbaks till mars skulle innebära tuffare vindar och högre scorer men det har hittills den här veckan varit perfekta förhållanden.

Efter halva tävlingen är det dubbelt brittiskt i topp. Engelsmannen, Tommy Fleetwood (65-67) och nordirländaren Rory McIlroy (67-65) nådde båda tolv under efter 36 hål.

Fleetwood rivstartade andra dagen och var fyra under par redan efter tre hål. Nu leder Fleetwood på PGA-touren för andra veckan i rad.

– Det är ju bra signaler och det känns väldigt avslappnat och bra på banan just nu. En seger skulle ju innebära ett nytt steg i min karriär och det är bara kul att människor förväntar sig att jag förr eller senare ska vinna här på PGA-touren, sa Fleetwood efter sin rond.

McIlroy har redan 14 segrar på PGA-touren, varav fyra majors, men det har bara blivit en seger de senaste två åren. Under 2019 har han redan fem topp tio-placeringar och en ny seger känns verkligen nära.

– Jag är helnöjd med spelet och kanske ännu mer med min attityd, den har verkligen blivit bättre senaste tiden och jag har jobbat hårt med den delen. Men det är lite tidigt att tala om seger efter 36 hål, sa nordirländaren efter sin rond.

Andra dagens bästa rond stod 46-åriga Jim Furyk för. Han gick runt på 64 slag och tog sig ända upp till en delad andraplats tillsammans med engelsmannen Ian Poulter, mexikos Abraham Ancer och amerikanen Brian Harman, alla på nio under par.

McIlroy och Fleetwood ryckte på Sawgrass

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren joakim lagergren och caddien jesse karlsson flyttar stenblock på en golfbana
Tournytt

Karlssons stenröjning hjälpte Lagergren i toppstriden

Joakim Lagergren är med i toppstriden i Qatar Masters inför helgen. På hål 2 fick caddien Jesse Karlsson rycka in och röja undan stora stenblock åt sin spelare.

golfspelaren talor gooch i blå luvtröja och vit golfkeps
Tournytt

Vill inte se fler förändringar för att tillmötesgå OWGR

Nyblivne kaptenen Talor Gooch tycker inte att LIV Golf ska göra ytterligare ändringar bara för att anpassa sig till OWGR.

golfspelaren ian poulter
Tournytt

Poulter: ”Hoppas fortfarande på en återkomst i Ryder Cup”

Ian Poulter utesluter inte en framtida roll i Ryder Cup.

Förste golfaren på 36 år – McIlroy årets sportperson

Stor dag för golfen i Storbritannien. Efter ett historiskt 2025 utsågs Rory McIlroy till BBC Sports Personality of the Year. Och Ryder Cup-laget blev årets lag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rai starkast i Abu Dhabi

Norén bästa svensk på 17:e plats – är nia på Race to Dubai inför Tourfinalen.

Dantorp avancerar i Indien – Fleetwood upp i topp

Jens Dantorp topp 20 efter stark andrarond i DP World India Championship. I täten byter Ryder Cup-hjältarna plats.

Fleetwood: ”Hade inte energin att festa hela natten”

Tommy Fleetwood om Ryder Cup-segern och att ladda om för Alfred Dunhill Links Championship på DP World Tour. 

Olof Åsgård

Rory McIlroy: Europa är starkare nu

Världstvåan Rory McIlroy hyllar sina lagkamrater och hoppas att en bortaseger på Bethpage Black i New York ska kröna det han själv beskriver som det bästa året i sin karriär.