
Årets upplaga av The Open Championship har inte riktigt gått världstvåan, Rory McIlroys, väg. Efter tre ronder är han runt 30:e plats på två under par efter 69 slag (-1) tredje ronden. Men han har inte helt gett upp hoppet om att blanda sig i tävlingen.
– Man ska aldrig säga aldrig, det har ju varit tre eller fyra 62-ronder här och om jag kan gå ut i morgon och komma till tio under par så vet man aldrig. men jag kommer inte att gå ut i morgon och tro på segerchans direkt, sa McIlroy efter sin rond.
Såg det live
Han fick också frågan vad han tyckte om incidenten med Bryson DeChambeau från dagen före när amerikanen fick två slags plikt efter ronden för att ha förbättrat förutsättningarna för sin sving på det femte hålet.
– Jag såg det live tillsammans med några andra spelare och direkt när han tog sina steg mot bollen så tittade vi på varandra och tänkte att det där såg inte riktigt korrekt ut. När vi hörde att domarna hade kontaktat honom efter ronden så förstod vi vad det handlade om. Det är ju ingen tvekan om att han förbättrade läget för sin baksving och om det var avsiktligt eller inte spelar ingen roll, jag hoppas att det var oavsiktligt.
Vill ha uppmärksamhet
McIlroy var heller inte imponerad av DeChambeaus föreställning efter ronden där han protesterade och åkte ut till femte hålet med domarna efter ronden. Övriga spelare tvingades vänta på sina starttider och kunde inte lämna banan.
– Det blev väldigt sent för alla. Jag ska inte ens låtsas försvara Bryson, jag är inte särskilt förtjust i honom, jag tycker att mycket är uppvisning och att han bara vill ha uppmärksamhet. Att hålla hela tävlingen som gisslan, alla spelare, frivilliga och alla fick vänta på att han skulle bli klar, det såg inte bra ut.