Hoppa till innehåll

McIlroy: ”Blir svårt att smälta att se dem på Wentworth”

Tar avstånd från att LIV-spelare släpps in i fältet under DP World Tours flaggskeppstävling.

Den 8 september inleds BMW PGA Championship, DP World Tours största tävling vid sidan av The Open, på klassiska Wentworth utanför London. Redan nu står det klart att minst 18 spelare från LIV Golf Invitational Series kommer att finnas med i startlistan då DP World Tour fick den avstängning som man utfärdade tidigare i år upphävd inför Scottish Open i väntan på senare beslut.

Bland LIV-spelarna som är med i anmälningslistan i BMW PGA Championship finns Lee Westwood, Ian Poulter, Graeme McDowell. Sergio Garcia, Patrick Reed och Martin Kaymer, bland andra. Och segraren i Tour Championship och FedEx Cup-slutspelet förra veckan på East Lake, Rory McIlroy, ser inte fram mot att träffa sina tidigare lagkompisar i Ryder Cup eller övriga spelare från LIV-touren, åtminstone inte i detta sammanhang.

– Jag hatar det verkligen. Det kommer att bli svårt att smälta att se dem där, det känns inte alls bra. Jag känner så starkt för den här frågan och är övertygad om att jag har rätt och därför har jag inga problem alls med att sticka ut hakan när det gäller den här frågan.

Medan PGA Tour har avstängt alla spelare som startat i ett LIV Golf-event har DP World Tour inte lyckats få igenom någon avstängning av spelare, så här långt. Därför kan de fortfarande anmäla sig och spela DP World Tours tävlingar om de är kvalificerade. Svenske Henrik Stenson finns inte med i anmälningslistan till BMW PGA Championship.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Raiffeisenbank Golf Challenge 2026 - Day Two
Tournytt

Toursvepet – Vass finish av Längfors

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

The Solheim Cup - Day One
Tournytt

Åtta spelare klara för Solheim Cup

Stark och Grant klara för Solheim Cup igen.

AIG Women's Open 2026 - Round Three
Tournytt

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

Reed satsar på Europa först

Avstängningen från PGA Tour upphävs i augusti – men Reed vill vinna Race to Dubai innan han återvänder till USA.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Efter tvisten – har betalt mångmiljonböterna

Poulter och Westwood har betalt sina böter– hoppas kunna ansluta till DP World Tour.

Garcia: ”Jag är 99 procent säker”

Öppnar för mer spel på DP World Tour.

TourTempen – Årets roligaste tävlingar väntar

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Martin Strömberg

LIV-stjärnan: ”Vi vill spela mer golf”

Martin Kaymer säger att LIV-spelarna vill tävla oftare. Samtidigt arbetar touren vidare med sina planer för 2027 och söker nya investerare.