Hoppa till innehåll

Matsuyama försvarade ökentiteln

Har fem segrar senaste nio starterna

Martin Strömberg

Sista ronden av Waste Management Phoenix Open blev jämn och dramatisk.

Många spelare hade chansen på sluthålen och när ledaren efter tre ronder, Byeong Hun An satte upp en wedge en knapp meter från hål på det 15:e trodde man att han var på väg mot seger.

Men han missade grovt och fick samtidigt problem med ryggen och föll tillbaks.

Istället var det Webb Simpson och den fantastiska japanen Hideki Matsuyama som både nådde 17 under par. Duon gick ut i särspel där japanen var starkast och avgjorde på fjärde extrahålet.

– Jag vet inte om jag egentligen spelade så bra men jag vann och det var ju huvudsaken, sa japanen, som nu tog sin femte seger på sina nionde senaste starter, och sin fjärde seger på PGA-touren.

Det gör honom till den mest segerrika japanska spelaren genom tiderna på PGA-touren.

– Jag har haft bra resultat den senaste tiden och förhoppningsvis kan jag fortsätta så här. Det är svårt i golf, det kommer alltid perioder av mindre bra spel, men jag kan bara jobba vidare och föröska utveclas och förbättra mina svagheter, sa Matsuyama.

Jonas Blixt avslutade med 69 slag och delade 52:a plats på fyra under par.

Slutställning

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Seger nummer två för Gotterup

Ny världsfemma efter segern i Scottsdale.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lämnar PGA Tour för LIV Golf

Byeong-hun An lämnar PGA Tour och blir ny kapten i LIV Golf-laget Korean GC.

Norén tvåa på Bahamas

Föll i särspel mot Matsuyama.

Svensktrion glänser på Wentworth

Åberg tvåa i Ryder Cup-genrepet.

Åberg trea i Baltimore efter 64-rond

Formkurvan pekar uppåt för den svenska världselvan.

Martin Strömberg