Hoppa till innehåll

Masters-middagen blir av – bekfräftat av Woods

Fajitas, sushi och milkshakes. Det är vad Tiger Woods kommer servera på sin vinnarmiddag inför årets Masters Tournament.

Jesper Johansson

Ingen golfvecka är väl lika fylld med traditioner som Masters Tournament-veckan. Med slag som inviger tävlingen av legendarer, till en grön kavaj och vinjetten vi alla känner till. Mycket är sig likt när det kommer till Augusta National och hur de anordnar sin majortävling.

Men till i år kommer en av traditionerna att försvinna. Svensk Golf kunde under måndagen avslöja att det inte blir någon par 3-tävling under onsdagen, dagen innan The Masters börjar.

Golf Channel skriver nu att en annan tradition som hängde löst dock kommer att bli av.

Tiger Woods har nämligen gjort ett uttalande gällande middagen för de tidigare vinnarna som också görs varje år. Regerande mästaren Woods säger att den kommer att bli av.

Men vissa förändringar kommer att göras. Såsom att de byter lokal till ett större rum i klubbhuset, så att spelarna och de tidigare vinnarna kan hålla ett längre avstånd till varandra.
– Jag tror att många tidigare vinnare inte kommer att närvara eftersom det finns en risk med deras ålder. Det kommer att vara tråkigt men det här är tider vi aldrig befunnit oss i tidigare så vi får göra vad vi kan med de traditioner som finns och samtidigt hålla oss säkra, säger Woods.

Tiger Woods kommer att servera vad han gjort de tidigare gångerna han vunnit Masters Tournament. Hans vinnarmeny är fajitas, sushi och sashimi samt milkshakes till efterrätt. Så om du behöver lite Masters Tournament-inspiration till middagen under den veckan kan du kopiera Tiger Woods utvalda rätter.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren joakim lagergren och caddien jesse karlsson flyttar stenblock på en golfbana
Tournytt

Karlssons stenröjning hjälpte Lagergren i toppstriden

Joakim Lagergren är med i toppstriden i Qatar Masters inför helgen. På hål 2 fick caddien Jesse Karlsson rycka in och röja undan stora stenblock åt sin spelare.

golfspelaren talor gooch i blå luvtröja och vit golfkeps
Tournytt

Vill inte se fler förändringar för att tillmötesgå OWGR

Nyblivne kaptenen Talor Gooch tycker inte att LIV Golf ska göra ytterligare ändringar bara för att anpassa sig till OWGR.

golfspelaren ian poulter
Tournytt

Poulter: ”Hoppas fortfarande på en återkomst i Ryder Cup”

Ian Poulter utesluter inte en framtida roll i Ryder Cup.

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.

Scheffler överlägsen i årsdebuten

Tog sin 20:e seger på PGA Tour och anslöt till fint sällskap.

Masters-chefen: ”De bästa spelarna hör hemma tillsammans”

Brooks Koepkas återkomst till PGA Tour välkomnas av Fred Ridley, som hoppas på fler gemensamma startfält.