Hoppa till innehåll

Masters-chefen: ”De bästa spelarna hör hemma tillsammans”

Brooks Koepkas återkomst till PGA Tour välkomnas av Fred Ridley, som hoppas på fler gemensamma startfält.

Brooks Koepkas återkomst till PGA Tour fortsätter att skapa reaktioner i golfvärlden. Nu ger även Augusta National Golf Clubs och The Masters ordförande Fred Ridley sin syn på beskedet – och hoppas att det kan bli ett steg mot fler gemensamma startfält i framtiden.

När Brooks Koepka nyligen bekräftades som återinsatt medlem på PGA Tour, efter att ha lämnat LIV Golf, markerade det ännu en vändpunkt i den splittrade herrgolfen. Återkomsten sker via det nyinrättade Returning Member Program och innebär att Koepka kan spela på touren igen redan under 2026.

Vid Latin American Amateur Championship som spelas den här veckan i Peru kommenterade Fred Ridley, ordförande för Augusta National Golf Club, utvecklingen. Ridley uttryckte glädje över att Koepka är tillbaka på PGA Tour – men lyfte framför allt en större förhoppning.

– Jag tycker alltid att golfen är bättre när världens bästa spelare tävlar på samma plats vid samma tillfälle. Det är bättre för fansen och bättre för spelets historia och arv, sade Ridley.

Vill se fler vägar framåt

Ridley betonade att han ser Koepkas återkomst som något positivt, inte bara för PGA Tour utan för golfen i stort.

– Jag är glad att en spelare, Brooks Koepka, är tillbaka på PGA Tour. Jag hoppas att det också kan finnas vägar framåt som gör att fler spelare kan spela på samma plats.

Uttalandet kan tolkas som ett indirekt hopp om minskad splittring mellan tourerna, även om Ridley själv höll sig borta från politiska eller organisatoriska ställningstaganden kring LIV Golf.

Även USGA och R&A positiva

Ridley deltog i presskonferensen tillsammans med USGA vd Mike Whan samt The R&A:s Martin Hattrell. Båda instämde i att Koepkas återkomst är ett positivt besked.

– Vi är glada över att se ännu en fantastisk spelare som kommer att synas oftare i stora golftävlingar framöver, sade Hattrell.

Whan pekade på att de stora mästerskapen redan länge haft en öppen hållning, oavsett tourtillhörighet.

– Vi har sett Brooks i US Open de senaste åren. Oavsett vilken tour han kommit ifrån har han kvalificerat sig. Redan 2022 tog vi beslutet att om du kvalar in till US Open, då spelar du US Open, sade Whan.

Han menade att den linjen varit gynnsam både för spelarna och för sporten.

– Om detta innebär att fansen får se världens bästa spelare oftare, hur kan det vara något negativt?

Fler kan – men väljer att avstå

LIV-spelarna Bryson DeChambeau, Jon Rahm och Cameron Smith är samtliga berättigade till Returning Member Program tack vare sina majorsegrar efter 2022.

Alla tre har dock avböjt möjligheten och uppgett att de i nuläget stannar kvar på LIV Golf. Enligt Brian Rolapp har spelarna fram till den 2 februari på sig att ändra sig innan dörren stängs.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg slår torv på golfbana
Tournytt

Drömstart: Åberg direkt upp i topp

Ludvig Åberg stod för en kanoninsats i första rundan i South Carolina.

man i golfpiké och solglasögon skrattar
Tournytt

LIV Golf slår tillbaka: ”Allt fortsätter som planerat”

Efter rykten om kollaps svarar LIV Golf: säsongen fortsätter – och siffror pekar uppåt.

golfspelaren henrik stenson pratar i en mikrofon
Tournytt

Stenson rostig: ”Vi får se var nivån ligger”

Henrik Stenson inför seniormajordebuten – efter en lång paus från tävlingsgolf.

McIlroy kritiseras – får stöd från PGA Tour-spelare

Efter segern i The Masters ifrågasätts Rory McIlroys förberedelser. PGA Tour-spelare slår tillbaka.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

18 tankar efter The Masters

Rory McIlroy vann igen – men veckan på Augusta National bjöd på betydligt mer än så.

McIlroy försvarade titeln i The Masters

Tog sin sjätte majorseger, ett slag före Scheffler.

The Masters 2026: Starttider, söndag

Då går Åberg och Norén ut sista ronden av The Masters

Svensk Golf

McIlroy: ”Jag behöver spela bättre”

Nordirländaren bjöd in resten av fältet efter 73 slag på lördagen.