Hoppa till innehåll

Regerande mästaren har inte spelat hela banan

"Det finns inget hemligt. Du ser vad som väntar dig"

Michael Åhman
Regerande mästaren har inte spelat hela banan

Förra veckan vann Justin Thomas WGC-tävlingen Bridgestone Invitational övertygande.

När han i dag – klockan 15.23 svensk tid – slår ut i årets sista majortävling, PGA Championship, gör han det som regerande mästare. Thomas spelar i en ”superboll” med Tiger Woods och Rory McIlroy.

Och han verkar ta det med ro. Thomas avslöjar att han inte ens spelat hela banan!

– Jag tog helt ledigt från golfen i måndags, och sedan har det inte blivit av. Jag hade tänkt spela men på grund av vädret (regnstormar) så tyckte jag det var bättre att träna.

Han menar att han inte känner någon oro av att inte ha spelat alla hål.

– Banan ligger där framför dig. Det finns inget gömt eller hemligt. Du ser fairways, det gäller bara att träffa fairways…

 

Tiger, Rory och Justin spelar tillsammans

Att greenerna kommer att spelas långsamma är inte heller något som oroar Justin Thomas. Snarare tvärtom. Han känner sig snarast uppmuntrad av att ha vuxit upp med liknande greener i Kentucky.

– Så här är det överallt i den här delen av landet i augusti med mycket luftfuktighet och mycket regn. Greenerna kommer att vara mjuka, de kommer att vara långsammare, säger han till Golf Channel.

Just detta faktum samt att Bellerive Country Club har relativt generösa fairways gör att många tror på låga scorer.

– Jag tror att det blir liknande som förra veckan. Du kommer att få se en rejäl andel rundor runt 65 slag, men du kommer också att få se högre scorer på grund av banans längd och ruffen, säger Thomas som vann förra veckans WGC-Bridgestone Invitational på 15 slag under par.

Justin Thomas har för övrigt chansen att ta över som världsetta. Det ”enklaste” scenariot för att detta ska inträffa är om han själv vinner tävlingen och Dustin Johnson slutar sämre än en tredelad andraplats.



Mer från samma ämne

Läs också

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

Starttider Memorial – då slår Åberg och Norén ut

Ludvig Åberg och Alex Norén finns med i det stjärnspäckade startfältet i the Memorial Tournament.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Världsettan jagar historisk trippel

Kan ta hem sin tredje raka seger på Jack's Place.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

MajorTempen – första på 107 år

De var hetast och kallast under PGA Championship.

Tre tankar inför avgörandet – Åbergs möjligheter

Spelarna som utmanar om segern under söndagen på Aronimink Golf Club.