Hoppa till innehåll

Regerande mästaren har inte spelat hela banan

"Det finns inget hemligt. Du ser vad som väntar dig"

Michael Åhman
Regerande mästaren har inte spelat hela banan

Förra veckan vann Justin Thomas WGC-tävlingen Bridgestone Invitational övertygande.

När han i dag – klockan 15.23 svensk tid – slår ut i årets sista majortävling, PGA Championship, gör han det som regerande mästare. Thomas spelar i en ”superboll” med Tiger Woods och Rory McIlroy.

Och han verkar ta det med ro. Thomas avslöjar att han inte ens spelat hela banan!

– Jag tog helt ledigt från golfen i måndags, och sedan har det inte blivit av. Jag hade tänkt spela men på grund av vädret (regnstormar) så tyckte jag det var bättre att träna.

Han menar att han inte känner någon oro av att inte ha spelat alla hål.

– Banan ligger där framför dig. Det finns inget gömt eller hemligt. Du ser fairways, det gäller bara att träffa fairways…

 

Tiger, Rory och Justin spelar tillsammans

Att greenerna kommer att spelas långsamma är inte heller något som oroar Justin Thomas. Snarare tvärtom. Han känner sig snarast uppmuntrad av att ha vuxit upp med liknande greener i Kentucky.

– Så här är det överallt i den här delen av landet i augusti med mycket luftfuktighet och mycket regn. Greenerna kommer att vara mjuka, de kommer att vara långsammare, säger han till Golf Channel.

Just detta faktum samt att Bellerive Country Club har relativt generösa fairways gör att många tror på låga scorer.

– Jag tror att det blir liknande som förra veckan. Du kommer att få se en rejäl andel rundor runt 65 slag, men du kommer också att få se högre scorer på grund av banans längd och ruffen, säger Thomas som vann förra veckans WGC-Bridgestone Invitational på 15 slag under par.

Justin Thomas har för övrigt chansen att ta över som världsetta. Det ”enklaste” scenariot för att detta ska inträffa är om han själv vinner tävlingen och Dustin Johnson slutar sämre än en tredelad andraplats.



Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

Tre drömscenarier – så hoppas jag att det slutar

Tre möjliga vägar till en perfekt Masters-vecka – enligt webbredaktören.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är alla spelare i The Masters 2026

De här spelarna är klara för årets första herrmajor.

Svensk Golf

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Statistik som stack ut på TPC Sawgrass

Första dagens spel i THE PLAYERS Championship bjöd på intressant statistik.

Rose: Jon Rahm bör betala böterna för att säkra Ryder Cup

Justin Rose uppmanar Jon Rahm att betala sina böter till DP World Tour – annars hotas hans Ryder Cup-framtid.