Hoppa till innehåll

Mardrömmen på Sawgrass 18:e – slog tre bollar i vattnet

Näst högsta resultatet på tuffa avslutningshålet på 40 år.

Att TPC Stadium Course har en av de mer skräckinjagande avslutningarna bland världens tourbanor är ingen överdrift.

Under första ronden av Players Championship spelade Aaron Wise bort sina möjligheter helt genom att slå tre drives i vattnet på det 18:e hålet. På fjärde försöket från tee slog han till slut sitt sjundeslag genom fairway, men lyckades till slut sätta en putt från en och en halv meter för tio slag i. Det är det näst högsta resultatet på hålet sedan 1983, bara Andre Stolz har haft fler slag då han noterade elva slag på det 18:e 2005.

Wise var dock inte ensam om att ha det tufft på avslutningshålen under torsdagen. Femfaldiga segraren på PGA Tour, Nick Watney, noterade åtta slag i på det 17:e hålet efter att ha missat en putt från två decimeter.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg i treslagsledning inför slutronden av The Players

Kan ta sin största seger hittills i karriären på TPC Sawgrass

Statistik som stack ut på TPC Sawgrass

Första dagens spel i THE PLAYERS Championship bjöd på intressant statistik.

Svensson avancerade 16 placeringar på Sawgrass

Dåligt väder väntas – starten tidigarelagd under avslutningen.

Stadig start av Åberg på Sawgrass

Gick på 71 slag trots två dubbelbogeys första ronden på Sawgrass.