Hoppa till innehåll

Mängder av stora namn utslagna på Winged Foot

Woods, Mickelson, Stenson, Garcia och Fleetwood får alla ledigt i helgen.

Andra ronden sållade verkligen agnarna från vetet på Winged Foot.

På fel sida om kvalgränsen, som gick vid sex över par, hittar vi namn som Tommy Fleetwood (+8), Justin Rose (+10), Tiger Woods (+10), Phil Mickelson (+11), Henrik Stenson (+11), Jordan Spieth (+13) och Sergio Garcia (+15).

Detta trots den här vackra eaglen av Stenson på hål nummer nio.

Woods var besviken men självkritisk efter sin tävling.

– Själva poängen med att tävla är ju att vinna så det känns jobbigt att inte få möjligheten i helgen. Jag slog mina drives för dåligt och det fungerar inte här. Jag kommer troligen att vila helt några dagar och sedan sätta igång förberedelserna för alla viktiga tävlingar som kommer i höst.

Phil Mickelson får fortsätta att drömma om en U.S. Open-titel, den enda majortiteln som han inte har lyckats bärga i karriären.

– Jag hade kul idag och har verkligen njutit av att komma tillbaks hit till en av de absolut bästa banorna vi spelar majors på. Tyvärr räckte inte mitt spel till den här gången och nu ska jag vila helt några veckor och fundera över hur resten av året ska bli.

På rätt sida om kvalgränsen fick vi dock med Alex Norén, som med sina sex under par delar 49:e plats.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Jättelöftet tog första segern

Tog sig in på exklusiva listan med Woods och Mickelson.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

10 golfslag vi aldrig glömmer

Vissa golfslag är bättre än andra och många gånger behöver bollen inte ens gå i hål för att slaget ska bli klassiskt.

Svensk Golf

Största stjärnorna utslagna ur FedEx Cup

125 spelare har blivit 70. FedEx Cup-slutspelet är i full gång och med senaste gränsdragningen fick vi ett stort stjärnfall på PGA Tour.

Jesper Johansson

Norén åtta i Boston – klar för nästa vecka

Avslutade snyggt när DJ var i en klass för sig.

Stjärntätt på PGA Tour – här är bästa bollarna

PGA Tour har tagit sig till Los Angeles och precis som staden är startfältet i veckans Genesis Invitational stjärntät.

Jesper Johansson