Hoppa till innehåll

Majorsegrarens märkliga plikt

Caddien försökte riva ner fågelmatare

Martin Strömberg

Nordirländaren Darren Clarke, hamnade i en något märklig regelsituation under första ronden av US Senior Open.

Han pullade driven på det tionde hålet och mitt i linjen för hans andra slag stod en fågelmatningsmaskin. Enligt reglerna hade han fått lättnad om fågelmataren hindrat hans stans eller sving men inte i det här fallet, då den fanns i spellinjen.

Medan Clarke stod och försökte övertyga domaren tog hans caddie saken i egna händer. Han började helt sonika att försöka riva ner fågelmataren, något som fastnade på kameran.

Caddiens tilltag kostade Clarke två slag, det blev trippelbogey på hålet, och han landade till slut på 73 slag i sin debut i US Senior Open.

Efter 72 slag andra ronden missade Clarke kvalgränsen liksom tävlingens båda svenskar, Jarmo Sandelin och Magnus Atlevi Persson.

Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Den dominerande världsettan

Scottie Scheffler överlägsen - första titeln i The Open, fjärde majortriumfen

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Harringtons märkliga regelincident – fågelskit väckte frågetecken

Irländaren var i ledning i Senior PGA Championship när en ovanlig regelincident inträffade på det 14:e hålet under sista ronden.

Hovland vann FedEx Cup – avslutade med 63 slag

Norrmannen överlägsen på East Lake.

Svensk Golf

Tre svenskor vidare i matchspelet

Stark, Nordqvist och Grant vidare till helgens utslagsmatcher.

Svensk Golf

TOURSVEPET – CT-svenskarna jagar Tourfinal

Och Jonzon imponerar stort på Legends Tour.

Svensk Golf