Hoppa till innehåll

Majorsegrarens märkliga plikt

Caddien försökte riva ner fågelmatare

Martin Strömberg

Nordirländaren Darren Clarke, hamnade i en något märklig regelsituation under första ronden av US Senior Open.

Han pullade driven på det tionde hålet och mitt i linjen för hans andra slag stod en fågelmatningsmaskin. Enligt reglerna hade han fått lättnad om fågelmataren hindrat hans stans eller sving men inte i det här fallet, då den fanns i spellinjen.

Medan Clarke stod och försökte övertyga domaren tog hans caddie saken i egna händer. Han började helt sonika att försöka riva ner fågelmataren, något som fastnade på kameran.

Caddiens tilltag kostade Clarke två slag, det blev trippelbogey på hålet, och han landade till slut på 73 slag i sin debut i US Senior Open.

Efter 72 slag andra ronden missade Clarke kvalgränsen liksom tävlingens båda svenskar, Jarmo Sandelin och Magnus Atlevi Persson.

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Den dominerande världsettan

Scottie Scheffler överlägsen - första titeln i The Open, fjärde majortriumfen

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Harringtons märkliga regelincident – fågelskit väckte frågetecken

Irländaren var i ledning i Senior PGA Championship när en ovanlig regelincident inträffade på det 14:e hålet under sista ronden.

Hovland vann FedEx Cup – avslutade med 63 slag

Norrmannen överlägsen på East Lake.

Svensk Golf

Tre svenskor vidare i matchspelet

Stark, Nordqvist och Grant vidare till helgens utslagsmatcher.

Svensk Golf

TOURSVEPET – CT-svenskarna jagar Tourfinal

Och Jonzon imponerar stort på Legends Tour.

Svensk Golf