Hoppa till innehåll

Made in Himmerland flyttas till juli

Den danska tävlingen spelas två veckor innan The Open.

Bo Hansson

Hela spelschemat för DP World Tour 2023 har inte presenterats än men det står i alla fall klart att danska Made in Himmerland, som spelas några mil söder om Ålborg, får nytt speldatum.
I år gick Made in Himmerland 1–4 september. Nästa år är det 6–9 juli som gäller.
DP World Tours ökade samarbete med PGA Tour där vissa tävlingar ingår på båda tourerna medför att det behövs ändringar i spelschemat på DP World Tour.
Flemming Astrup, promotor för Made in Himmerland, fick välja mellan ett senare datum i september, ett datum i maj eller juli.
Det blev alltså juli.
– Det är ett kanondatum. Skolornas sommarlov har börjat men vi är inte så semesterdrabbade än att alla är borta. Det är ljust väldigt länge. Vi hade milt väder i september under årets tävling men allt annat lika är juli bättre, säger Astrup till danska golf.dk.
The Open spelas 20–23 juli på Hoylake utanför Liverpool. Normalt brukar det vara Irish Open och Scottish Open som veckorna innan drar till sig många av de som ska spela The Open. Nu blir schemat Made in Himmerland, Scottish Open och sedan The Open.
– Vi har fått den veckan där Irish Open brukar ligga och där brukar det vara ett starkt startfält, säger Flemming Astrup till golf.dk..
En annan fördel kan vara att den danska tävlingen nu ingår i rankingen till Ryder Cup 2023, vilket kan få europeiska spelare som ligger nära en Ryder Cup-plats att välja till Danmark.
Rankingperioden håller på till och med BMW Championship på PGA Tour. Den tävlingen avgörs 20 augusti 2023.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Han har startat bäst av svenskarna i DP World Tour-kvalet

Jesper Sandborg fick en lysande start på andra steget av DP World Tour-kvalet. Totalt jagar 19 svenskar en plats i finalkvalet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Garcia bekräftar: Lämnar LIV Golf och siktar på Ryder Cup

Sergio Garcia lämnar LIV Golf efter fyra säsonger. Nu siktar spanjoren på en återkomst till DP World Tour och Ryder Cup 2027.

Kinhult topp 10 – annars tung svenskdag i Sydkorea

Marcus Kinhult håller sig kvar bland de tio bästa i Genesis Championship. För flera av de andra svenskarna blev fredagen betydligt tyngre.

DeChambeau klar för DP World Tour-start – men stannar i LIV Golf?

Bryson DeChambeau gör comeback på DP World Tour i december. Samtidigt uppges han arbeta för att rädda LIV Golf.

Svensk succéstart – tre spelare topp tio

Mikael Lindberg och Niklas Lemke fick en fin start på Genesis Championship. Båda är delade treor, två slag bakom ledaren Casey Jarvis.