Hoppa till innehåll

PGA Tour-vinnaren fick årets bästa julklapp

De bästa julklapparna kommer i brevform. Fråga bara Mackenzie Hughes, som fick en glad överraskning när han vittjade brevlådan under mellandagarna.

Jesper Johansson

Kanadensaren Mackenzie Hughes vann 2016 års sista tävling på PGA Tour. I ett särspel mot bland Camillo Vilegas och Henrik Norlander lyckades rookien knipa sin första seger på touren och det gör man inte obelönat.

Under mellandagarna fick han nämligen ett brev på posten och kanske den finaste julklappen en golfare kan få: en inbjudan till US Masters.

Det kom kanske inte som en chock för honom att han skulle få en inbjudan, eftersom det var en del av vinsten på PGA Tour. Men visst borde det kännas lite speciellt att få det där brevet?

 


Det är inte bara US Masters som han får delta i.

Den här veckan är det dags för Tournament of Champions på Hawaii och Mackenzie Hughes är redo:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Åberg segrare på PGA Tour – vann RSM Classic

Vann efter dubbla 61-ronder i Georgia.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

61 slag av Åberg – leder inför slutronden

Kan ta första segern – och bli Rookie of the Year på PGA Tour.

Den var svåraste banan på PGA Tour

Uppsättningen på majorbanorna tuffast för proffsen.

Magnus Bruhn

Funktionärsmiss förvandlade birdie till dubbelbogey

Kanadensaren skulle putta för birdie när han märkte sitt misstag.

Mickelson anklagar PGA Tour för att sitta på YouTube-intäkter

Amerikanen fortsätter att attackera touren på Twitter och hävdar att de tjänar pengar på händelser som spelarna skapat.