Hoppa till innehåll

Lyckad träning på Rya – 57 slag för Grant

Linn Grant hade en uppgift – och levererade.

Förra veckan var Linn Grant hemma i Sverige och spelade en träningsrunda på Rya GK:s Seaside Course – en bana hon kan utan och innan.
Målet med rundan var enkelt: gör birdies!
Grant lyckades utmärkt med uppgiften och noterade två eagles, tio birdies och sex par – totalt 14 under par och 57 slag.

Förhoppningen är att hon tar med sig den goda birdiekänslan till veckans LPGA-tävling i Mexiko. Grant är en av fem svenskor som peggar upp i Mexico Riviera Maya Open at Mayakoba. De övriga är Solheim Cup-kaptenen Anna Nordqvist, Frida Kinhult, Daniela Holmqvist och Pernilla Lindberg.

Linn Grant inledde året starkt med en tredjeplats i Tournament of Champions, men har haft en tuff period senaste tiden med fyra missade kvalgränser. Hon ligger nu på 43:e plats i säsongsrankingen Race to CME Globe och har tappat till 40:e plats på världsrankingen.

Mexico Riviera Maya Open at Mayakoba startar på torsdag och sänds i Viaplay och V Sport Golf med sändningsstart klockan 17.
Veckans tv-tider
Veckans ledartavlor

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Svenskorna bra med i LPGA:s ”smygstart”

Linn Grant är tvåa och Ingrid Lindblad åtta efter första rundan när LPGA-touren inledde säsongen i Florida.