Hoppa till innehåll

Luke Donald: ”Skulle inte göra en Henrik”

Om engelsmannen får uppdraget planerar han att fullfölja det.

Mycket talar för att det blir Luke Donald som tar över efter Henrik Stenson som Ryder Cup-kapten för Europa till 2023 års upplaga. 
44-åringen ska enligt Telegraph vara så gott som klar för jobbet och förväntas behålla Thomas Björn och Edoardo Molinari som Stenson utsåg till vicekaptener.

Donald var förvånad att Stenson valde LIV framför Ryder Cup-jobbet.
– Jag har haft några av mina bästa stunder på golfbanan i Ryder Cup. Vilken fantastisk ära det är att representera Europa som spelare och jag skulle älska att bli kapten. Det skulle också vara en stor ära. Jag blev förvånad över att han visade intresse om hans plan var att gå till LIV. Jag hatar att prata om rykten, men ryktena sa att han hade varit i kontakt med den rivaliserande touren och han var väldigt intresserad. Och jag tror att alla visste det. Europatouren visste det och de tog uppenbarligen hans ord på att han inte skulle göra det. Vi måste alla underteckna en klausul eller kontrakt som säger att vi inte kommer att ha något att göra med LIV. Jag är besviken, sa Donald efter första ronden i veckans PGA Tour-tävling Rocket Mortgage Classic. 

Han har förståelse för att vissa spelare går till LIV med tanke på var de befinner sig i sina karriär. Donald själv har blivit tillfrågad men tackade nej.
– Sköt ner det ganska snabbt. Tack, men nej tack. 

Om han blir den som tar över efter Stenson utlovar Luke Donald att han inte kommer att stå för några dramatiska överraskningar.
– Om jag får kaptensjobbet så kommer jag stå fast vid mitt ord och fullfölja det. Låt mig säga så här, jag skulle inte göra en Henrik. 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Spelare som fyller 50 under 2026

Med 50-årsdagen runt hörnet för flera profiler väntar nya möjligheter på seniortourerna.

Olof Åsgård

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stensons ersättare: ”Inte hållbart”

Därför valde Laurie Canter LIV Golf framför PGA Tour.

Keegan Bradley: ”Skyll på mig”

USA:s Ryder Cup-kapten Keegan Bradley berättar om den tunga tiden efter förlusten på Bethpage Black.

Wetterstrand: Så skapas ett bra och svårslaget lag

”En sak som förvånar många är att vi vid samlingen i princip alltid inleder med att tänka negativt. Vad händer om det här går åt helvete?” skriver landslagscoachen Fredrik Wetterstrand.

Olof Åsgård

LIV-spelaren vill bli Ryder Cup-kapten 2027

Graeme McDowell vill leda Europa i Ryder Cup 2027 på Adare Manor. Men efter övergången till LIV Golf kan vägen tillbaka till europeisk lagledning bli svår.