Hoppa till innehåll

Ludvig Åberg favorit i Texas

Svensken genrepar inför The Masters.

Ludvig Åberg, 25, är storfavorit i veckans Valero Texas Open på TPC San Antonio. Eftersom tävlingen spelas veckan före The Masters väljer många toppspelare att vila, men världsfemman Åberg är på plats och toppar oddssättarnas lista, rapporterar PGA Tour.

Åberg får svenskt sällskap av Henrik Norlander, Jesper Svensson och Tim Widing. Valero Texas Open är den sista chansen för spelare som ännu inte kvalificerat sig till årets första major, The Masters. I nuläget är Åberg den enda svensken som är klar för spel på Augusta National.

Åberg vann Genesis Invitational på Torrey Pines i februari – hans andra PGA Tour-seger. 25-åringen, som ligger sexa i FedExCup, har en stark koppling till Texas efter fyra år på Texas Tech University i Lubbock. Hans erfarenhet av att spela i kraftig vind och hantera de kuperade banorna i Hill Country kan bli avgörande, spår PGA Tour.

Det är tredje gången Åberg peggar upp i Valero Texas Open, och hans första start som proffs här i fjol resulterade i en delad 14:e plats.

Eftersom bland andra Scottie Scheffler, Rory McIlroy, Xander Schauffele och Collin Morikawa saknas denna vecka, pekas Hideki Matsuyama och Tommy Fleetwood ut som två av de största utmanarna.

Kanadensaren Corey Conners är en annan spelare att hålla ögonen på. Han har vunnit Valero Texas Open två gånger tidigare, senast 2023, och har aldrig missat kvalgränsen i tävlingen. Dessutom pekar formkurvan uppåt efter tre raka topp 10-placeringar.

Svenskarnas FedExCup- och världsranking

  • Ludvig Åberg: 6 och 5
  • Jesper Svensson: 97 och 108
  • Henrik Norlander: 106 och 187
  • Tim Widing: 199 och 207

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bara utslagen höll – Åberg sist

Ludvig Åberg fick en tung start på Farmers Insurance Open och ligger sist efter första rundan på Torrey Pines.

Åberg frisk igen: ”Torrey Pines passar mitt spel”

Ludvig Åberg är tillbaka på Torrey Pines, en bana han vunnit på – och känner sig redo efter sjukdomsbesvär.

Därför lämnar Patrick Reed LIV Golf

Patrick Reed lämnar LIV Golf för att återvända till PGA Tour. Familjeskäl och tradition väger tyngst.

Koepka nervös inför comebacken – därför lämnade han LIV Golf

Brooks Koepka erkänner nerver inför återkomsten på PGA Tour och berättar varför han lämnade LIV Golf.