Hoppa till innehåll

LPGA utökar åtgärderna mot långsamt spel

LPGA har uppdaterat speltempopolicyn och inför nu en säsongslång uppföljning av långsamt spel.

I februari presenterade LPGA nya regler för att få bukt med långsamt spel. Från och med nästa veckas tävling kan spelare få böter och pliktslag om de överskrider den tillåtna tiden för enskilda slag. Dessa åtgärder har tagits emot väl av spelarna, men nu tar LPGA ytterligare ett steg.

Spelare kommer att övervakas på enskilda hål under hela året och riskerar sanktioner om de överskrider ett visst antal tidtagna hål med dålig tid.

– Spelare som får 40 eller fler tidtagna hål under de återstående tävlingarna på LPGA kommer att få böter. Denna förändring träder i kraft den 27 mars vid Ford Championship, tillsammans med de tidigare aviserade reglerna, står det i LPGA:s uttalande.

Tider från T-Mobile Match Play, U.S. Women’s Open, Dow Championship och AIG Women’s Open kommer dock inte att räknas in i den nya policyn.

Målet är att få spelarna att hålla bra tempo under hela hålet, inte bara vid de enskilda slagen.

Spelardirektören Vicki Goetze-Ackerman förklarar att analyserna visat att 40 tidtagna hål med dålig tid är en gräns där spelet börjar dra ut på tiden.

– Genom att titta på datan drog vi slutsatsen att om en spelare fick 40 eller fler tidtagna hål under säsongen, bidrog den spelaren till ett långsammare speltempo. Vi tror att denna förändring, tillsammans med att pliktslag delas ut för tidsöverträdelser på sex sekunder eller mer, kommer att leda till att fler spelare tar de initiala varningarna på allvar. Det borde resultera i att färre spelare hamnar ur position och därmed får färre tidtagningar, säger Ackerman.

Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Koepka om fusket på PGA Tour – sågar även AimPoint

Brooks Koepka berättar om ett misstänkt regelbrott på PGA Tour. Men han valde att inte anmäla spelaren.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark topp 20 – samtidigt hotar tyfon LPGA-tävlingen

Maja Stark fick en bra start i Sydkorea, medan Linn Grant hade det tyngre. Nu hotar en tyfon att störa tävlingen.

Hulls hårda krav: ”Stäng av långsamma spelare”

Charley Hull har tröttnat på långsamt spel. Nu föreslår LPGA-stjärnan betydligt hårdare straff för spelare som tar för lång tid på sig.

Stjärnorna pliktades för långsamt spel

Par blev dubbelbogey för Ciganda i Buick LPGA Championship.

Trött på långsamt spel: ”Inte svårt”

Ryan Fox är en av världens snabbaste golfspelare. Det här är hans bästa tips.