Hoppa till innehåll

LPGA-starten närmar sig

Om två veckor drar säsongen för damerna igång igen.

Uppehållet på grund av coronapandemin närmar sig sitt slut för spelarna på LPGA-touren.

Den 31 juli inleds The LPGA Drive On Championship i Toledo, Ohio och den följs av Marathon LPGA Classic veckan därefter.

LPGA har jobbat nära PGA-touren under uppehållet och LPGA:s högsta chef, Mike Whan, är tacksam över samarbetet med sin motsvarighet på herrsidan Jay Monahan när det gäller säkerheten och förberedelser.

– Jag är imponerad över deras omtanke och intresse över att hjälpa oss att följa i deras fotspår. Det är en konstig tid och vi räknar med att det kommer att bli en del positiva testresultat hur mycket vi än förbereder oss. Men vi har en plan för hur vi ska kunna hantera de situationer som kan uppstå, säger Whan enligt Golf Digest.

PGA-touren har hittills inte släppt in publik på sina tävlingar hittills och LPGA kommer inte heller att ha åskådare under de två första tävlingarna.

Man kommer däremot att spela Pro-Am i den mån det är möjligt. Första tävlingen spelas utan Pro-Am men från och med Marathon LPGA Classic kör man som vanligt.

Amatörerna kommer att testas precis som spelare, att åka i egna carts och man kommer att anpassa spelformer och kringarrangemang för att säkerställa så få fysiska kontakter mellan människor som möjligt.

LPGA-spelarna kommer att gå.

– Det är egentligen inte större risk än att ha markörer som går med varje boll och de flesta spelare har spelat golf med vänner och kollegor under uppehållet. Nu är alla medverkande testade och det gör hela processen enklare, säger Whan.

LPGA-spelarna får när tävlingarna startar upp igen också välja om man vill ha sin egen caddie, som i så fall måste genomgå samma testprocedur som spelarna. Om man väljer att spela utan caddie får man använda vagn, dock inte eldriven.

Alla spelarna kommer att få göra ett saliv-test innan de reser till tävlingarna, sedan kommer de även att testas när de kommit till tävlingen plus att man kommer att mäta temperaturen varje morgon.

Alla spelare kommer också att få ett Whoop-armband som mäter bland annat andningen under nätterna för att kunna kontrollera sig själva.

Om man testar positivt så kommer man att få ersättning för att täcka utgifter under den tio dagar långa karantänen som man måste genomgå. Man måste också ha två negativa test innan man tillåts spela igen.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

TourTempen – Det kommer vända

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

Åberg klar för dubbla starter på DP World Tour

Spelar både BMW PGA Championship och Open de France i september.

Genombrottet – Koivun segrare i tredje starten

Jättelöftet tog sin första proffsseger – trots press från Scheffler.

Nu startar sista pushen mot Solheim Cup

Hög tid att leverera – två svenskor i laget just nu.