Hoppa till innehåll

Vilt firande när Lowry vann The Open

Höll undan på Nordirland och tog sin första major

Martin Strömberg
Vilt firande när Lowry vann The Open

Det började darrigt för ledaren sista dagen på Royal Portrush.

Irländaren Shane Lowry var nära att skicka sitt utslag out på första hålet men räddades av tjockruffen till vänster.

Och efter att ha räddat en bogey på första hålet stabiliserade irländaren Shane Lowry upp spelet och vann till slut The Open på 15 under par med sex slag före Tommy Fleetwood.

Efter tre birdies på hål 4,5 och 7 hade Lowry ryckt åt sig en sjuslagsledning och även om det rasade in lite bogeys i mitten och på slutet av ronden så blev det aldrig någon spänning på slutet.

 

 

Vilt firande när Lowry vann The Open
Shane Lowrys pappa, Brendan, var förmodligen lika glad som sin son // Foto: Getty Images

Lowry var för stark och varenda putt som rullade i ackompanjerades av massiva vrål från den stora nordirländska publiken. Irland och Nordirland är visserligen grannländer men i golfsammanhang räknas alla irländare som nationsfränder.

Totalt kom nästan 240 000 åskådare till Nordirlands första The Open på 58 år.

Lowry avslutade med ett säkert par och jublade på sista greenen tillsammans med caddien, familjen, kollegorna Padraig Harrington och Graeme McDowell samt Brooks Koepkas caddie Ricky Elliot.

Senast en irländare vann The Open var 2008 då Padraig Harrington tog sin andra av två raka segrar.

 

Vilt firande när Lowry vann The Open

När segern var klar utbröt fullständigt glädjekaos runt sista green och alla åskådare ville vara med och fira Lowry.

Se klippet nedan.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren björn hellgren i militärgröna golfkläder
Tournytt

Stark rond av Hellgren i Riyadh

Klättrade till delad 31:a plats inför historisk slutrond.

golfspelaren joakim lagergren och caddien jesse karlsson flyttar stenblock på en golfbana
Tournytt

Karlssons stenröjning hjälpte Lagergren i toppstriden

Joakim Lagergren är med i toppstriden i Qatar Masters inför helgen. På hål 2 fick caddien Jesse Karlsson rycka in och röja undan stora stenblock åt sin spelare.

golfspelaren talor gooch i blå luvtröja och vit golfkeps
Tournytt

Vill inte se fler förändringar för att tillmötesgå OWGR

Nyblivne kaptenen Talor Gooch tycker inte att LIV Golf ska göra ytterligare ändringar bara för att anpassa sig till OWGR.

Spansk seger efter Lowrys misstag

Irländaren tappade segern efter att ha slagit från bunkern till vattenhindret.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

De är klara för The Masters 2026

Startfältet till årets första herrmajor tar form – två svenskar har redan säkrat sina platser.

Svensk Golf

OS-krock undviks – The Open flyttas

Då kommer The Open Championship spelas 2028. 

Klirr i kassan för The Open på Royal Portrush

Den 153:e upplagan av The Open på Royal Portrush blev en rekordframgång. Mästerskapet genererade mer än 280 miljoner pund.

Trög svenskstart i Indien – Lowry i topp

Ryder Cup-hjälten Shane Lowry leder veckans DP World Tour-tävling.