Hoppa till innehåll

LIV-spelare får en direktväg in i U.S. Open

Topp 3 får plats i majortävlingen – topp 10 får enklare att kvala

LIV Golf får för första gången en officiell kvalväg till en majortävling.

USGA har meddelat att de öppnar upp flera möjligheter för LIV-spelare att kvalificera sig direkt till U.S. Open.

För U.S. Open 2025, som spelas på Oakmont CC 12–15 juni, kommer en garanterad startplats att ges till spelare som ligger topp tre i LIV Golfs tabell den 19 maj.

Dessutom kommer de tio högst rankade spelarna på LIV-rankingen den 7 april inte behöva spela lokalkval, vilket innebär att de slipper spela den inledande kvalomgången.

– Vi är glada att USGA formellt har skapat en ny möjlighet för LIV-spelare att tävla i U.S. Open och uppskattar USGA-chefen Mike Whans ledarskap och engagemang för att utveckla golfen. Varje golfälskare i världen vill se de bästa spelarna tävla på de största scenerna i majors. LIV Golf är fast beslutna att samarbeta med golfens styrande organ för att lyfta sporten globalt, säger LIV Golfs vd Scott O’Neil.

Ännu fler direktplatser 2026

Från 2026, när U.S. Open spelas på Shinnecock Hills i New York, kommer ytterligare två garanterade startplatser att delas ut:

Den högst placerade (som inte redan är kvalificerad) spelaren i topp tre på LIV-rankingen vid slutet av 2025.

Den högst placerade (som inte redan är kvalificerad) spelaren i topp tre på LIV-rankingen den 18 maj 2026.

Dessutom kommer de tio högst rankade spelarna i slutet av 2025 samt de tio högst rankade den 18 maj 2026 att få undantag från lokalkval.

U.S. Open blir den första majorn att ge LIV-spelare officiella kvalvägar. USGA-chefen Mike Whan antydde redan förra året att en sådan lösning kunde bli aktuell, särskilt om LIV fortsatte att verka som en fristående tour.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark puttning ger Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en 69-rond och delar niondeplatsen.

ÅSGÅRD: ”U.S. Open ska vara brutalt svårt”

U.S. Open ska inte vara rättvist. Det ska vara golfens tuffaste prov – och ibland gärna gå lite för långt, skriver Olof Åsgård.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

Nya, snälla USGA

Bredare fairways och långsammare greener väntar på Shinnecock Hills.