Hoppa till innehåll

Linn Grant tvåa i Singapore

Några misstag men bra start på veckans LET-tävling.

Linn Grant är delad tvåa efter första ronden av Aramco Team Series Singapore. Grant gick runt Laguna National Golf Resort Club på 68 slag (-4) och är ett slag bakom ledande sydafrikanskan Nicole Garcia. 
Grant började trevande och var ett över par efter sex spelade hål. Sen kom dagens första av fem birdies och hon vände på ett under par. På elvan, par 5, blev det en eagle och Grant var på väg mot något stort men en dubbelbogey på hål 17, par 3, gjorde att hon tappade. 

Elin Arvidsson och Johanna Gustavsson gick runt på par och är nästbästa svenskor på delad 28:e plats.

I Aramco Team Series spelas en singel- och en lagtävling (tre proffs plus en amatör). 
I lagtävlingen ligger Team Hedwall delad tvåa efter första ronden, -15 och ett slag bakom Team Young. Trots att den svenska kaptenen inte lyckades i singelspelet (+2, delad 40:e) var hon nöjd med dagen.
– Jag är riktigt nöjd med mitt lag. Det var en riktigt bra laginsats idag. Vi hade alla dåliga hål, men vi tappade aldrig ett slag och det var helt otroligt och jag hade väldigt roligt där ute. Riktigt nöjd med mitt team, säger Caroline Hedwall till touren.

Tävlingen sänds direkt på svenskgolf.se och sändningarna från andra ronden startar klockan 06.00 på fredag. 

Höjdpunkter dag 1:

[parone_video_player hide-all=”true” autoplay=”true” feed=”48-ladies-european-tour” campaign=”aEAc17B48CCb391C8681″ content-key=”aEAc17B48CCb391C8681″/]

Ledartavla Singel

Ledartavla Lag


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet: Stenson tappar – Grant klättrar

Henrik Stenson tappade mark i Macau. Linn Grant avancerade på LPGA, medan Per Längfors håller sig kvar i toppen i Kina.

Kajsa Arwefjäll prisas för toppformen

Fem raka topp 10-placeringar och nio totalt under säsongen. Nu har Kajsa Arwefjäll röstats fram till månadens spelare på LET.

Rydqvist kvar i slagläge

Fyra slag från täten inför söndagens avslutning i Korea.

Rydqvist jagar segern i Sydkorea – två slag från toppen

Louise Rydqvist gick på 67 slag under andra ronden av Aramco Korea Championship. Svenskan är delad tvåa inför helgen, två slag från ledningen.