Hoppa till innehåll

Lingmerth behöver en bra rond till

Russel Henley leder med tre. Lingmerth precis på rätt sida 200-strecket.

Bo Steffensen

Det väntas dåligt väder runt Sedgefield Country Club på söndagen.
Därför blir det trebollar och start från både ettan och tian den sista ronden av Wyndham Championship. Alla bollar ska ut mellan 07.00 och 09.12 (13.00–15.12, svensk tid).
Det gör nog inte Russel Henley någonting. Han sover kanske inte så mycket ändå. Hans två små barn kräver sitt på hotellrummet.
– De sliter ut en, säger Henley som leder med tre slag inför avgörandet.
Amerikanen gick de två första ronderna på 62 respektive 64 slag. På lördagen fick han ihop en 69:a (ett under).
– De första två dagarna gick allt min väg. Jag spelade och scorade riktigt bra. Det där händer ju inte varje gång och ronder som i dag är lite de som avgör hur det ska gå i en tävling, så jag är tacksam att jag var under par, säger Henley till PGA-touren.
Han är –15 totalt och närmast bakom sig har han Tyler McCumber på –12, sex spelare på –11 och ytterligare sex man på –10.

WYNDHAM Championship är PGA-säsongens sista tävling före slutspelet. I nästa veckas första slutspelstävling, Northern Trust på Liberty National i New Jersey, får de 125 bästa på Fedex Cup-rankingen vara med.
Russel Henley behöver inte fundera på det. Han är redan klar.
En som däremot ser ut att komma bakifrån och slå sig in i slutspelsgänget är Rory Sabbatini, sydafrikanen som bytte nationalitet och tog OS-silver för Slovakien för några veckor sedan.
Veteranen Sabbatini låg 141 på Fedex-rankingen inför Wyndham. Nu är han delad trea och en av de sex spelarna på –11. Det räcker, om allt skulle stå sig, till plats 122 på rankingen.
Än viktigare, Sabbatini har inga spelrättigheter på PGA-touren nästa säsong och skulle han klara 125-gränsen så behåller han även sitt kort.
En bra rond till.


DAVID LINGMERTH går också en streckkamp. Fast lite längre ner.
Lingmerth, som kom till Wyndham rankad 205, behöver bli topp 200 på Fedex-rankingen för att ta sig in i Korn Ferry Tour Finals, dit spelarna som slutar 126–200 kvalificerar sig. Lingmerth har inga spelrättigheter till PGA-touren nästa säsong.
KFT Finals består av tre tävlingar. De 25 bästa får ett kort till PGA-touren nästa år.
David Lingmerth gick runt på par på lördagen, 71 slag. Han är -5 totalt, ligger delad 39:a i tävlingen och just nu beräknad att sluta 199 på rankingen.
Precis på rätt sida alltså. Det gäller bara att hålla ihop spelet en dag till.
En bra rond till.

SOM EN följd av de tidigarelagda starttiderna börjar söndagens TV-sändning på Cmore redan 14.20.

Klicka på bilden för fullständig ledartavla

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.