Hoppa till innehåll

Lindh vann på Sand Valley

Höll undan och imponerade i Polen.

Kristianstads Charlie Lindh vann den andra tävlingen på en vecka på polska Sand Valley i Nordic Golf League.

I den första tävlingen låg han bra till efter två ronder, den här gången höll han alla 54 hålen. Tre jämna ronder på 66-67-69 gav 14 under par totalt på den tuffa inlandslinksen och segermarginalen i Gebwell Championship blev tre slag ner till Axel Boasson från Island. En dubbelbogey av Boasson på det 16:e hålet öppnade upp marginal för Lindh som via säkert parspel sista nio hålen höll undan.

Charlie Lindh återtog också ledningen på Order of Merit före Christofer Blomstrand och finländaren Matias Honkala.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.