Hoppa till innehåll

Lindeblad förste svensk att väljas in i R&A Championship Committee

The Open Championship får svensk förstärkning i den exekutiva tävlingskommittén. Detta efter att Hans Lindeblad som första skandinav valts in i The Royal & Ancient Golf Clubs Championship Committee.

Hans Lindeblad har varit medlem i R&A i över två decennier. Nu tar han plats i den exekutiva kommittén som driver, utvecklar och tar samtliga strategiska och finansiella beslut för The Open, The Senior Open och Ladies British Open

Lindeblad fick sin första handgripliga kontakt med golfens äldsta och mest prestigefyllda mästerskap under 1992, då han gick caddie till sin bror Nils Lindeblad som återfanns i fältet på Muirfield. Under senare år har Hans Lindeblad arrangerat en av landets största juniortävlingar, Jesper Lindeblads Vandringspris, till minne av sin son som gick bort i cancer. Lindeblad är också en drivande kraft till att Jacques Leglise Trophy (juniorlagtävlingen där brittiska öarna ställs mot kontinentala Europa) spelas på Falsterbo nästa år, där han återfinns i tävlingens organisation som projektledare. 
– Om man inte har möjligheten i kvala in i spelets främsta mästerskap genom sin golf, så är det fantastiskt att göra det på andra meriter. Men detta är givetvis jättekul och hedrande. Uppdraget är på fyra år. Nästa års The Open blir extra roligt eftersom det spelas på Royal St Georges där jag också är medlem, säger Hans Lindeblad.  

Finns det några specifika delar av arrangemangen som du ser fram mot att arbeta med? 
– Jag är road av frågor som digitalisering samt sponsor- och parnerbiten – vilket kommer att vara lärorikt att få ta del av. R&A är på ett starkt spår inom digitaliseringen och har varit duktia på att utveckla kreativt material som får intresserade att interagera på flera plan med mästerskapet trots att det fick ställas in i år. Rent generellt för egen del är det såklart fantastiskt att få lära sig och förstå hur ett så stort sportevenemang fungerar.

Hur mycket tid räknar du med att uppdraget kommer att kräva?
– Det är ganska individuellt. Vi har fyra planerade styrelsemöten varje år. Och man måste vara på plats hela The Open-veckan och gärna de två andra tävlingarna som vi arrangerar. Sedan kan också sponsordagar tillkomma. Så det kan vara allt från 20 dagar och uppåt.

Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren björn hellgren i militärgröna golfkläder
Tournytt

Stark rond av Hellgren i Riyadh

Klättrade till delad 31:a plats inför historisk slutrond.

golfspelaren joakim lagergren och caddien jesse karlsson flyttar stenblock på en golfbana
Tournytt

Karlssons stenröjning hjälpte Lagergren i toppstriden

Joakim Lagergren är med i toppstriden i Qatar Masters inför helgen. På hål 2 fick caddien Jesse Karlsson rycka in och röja undan stora stenblock åt sin spelare.

golfspelaren talor gooch i blå luvtröja och vit golfkeps
Tournytt

Vill inte se fler förändringar för att tillmötesgå OWGR

Nyblivne kaptenen Talor Gooch tycker inte att LIV Golf ska göra ytterligare ändringar bara för att anpassa sig till OWGR.

Masters-chefen: ”De bästa spelarna hör hemma tillsammans”

Brooks Koepkas återkomst till PGA Tour välkomnas av Fred Ridley, som hoppas på fler gemensamma startfält.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

OS-krock undviks – The Open flyttas

Då kommer The Open Championship spelas 2028. 

Vägen till The Masters breddas

Augusta National Golf Club och R&A presenterar nya sätt att kvala in till majortävlingen.

Yamashita vann AIG Women’s Open – Grant bästa svenska

Japanskan Miyu Yamashita stod pall i vind och regn och tog hem AIG Women’s Open på Royal Porthcawl. Linn Grant blev bästa svenska på delad 19:e plats.

Roger Andersson

Svenska segrar på Royal Porthcawl

Det hände 1988, 2001 och 2002. Kan det även ske 2025 att en svensk står som segrare i en tourtävling på Royal Porthcawl? Dags för årets sista majortävling – AIG Women´s Open.

Roger Andersson